Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pochodzą z wielu egzotycznych państw. Studenci z 20 krajów zainaugurowali naukę na pierwszym roku studiów lekarskich na UWM

Fot. P.Getka

Dziś 190 przyszłych lekarzy z kraju i zagranicy zainaugurowało nowy rok akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Do Olsztyna przyjechali młodzi ludzie m.in. z Filipin, Hiszpanii, Indii, Iraku, Izraela, Jordanii, Kenii, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Somalii, Sudanu, Syrii, Szwecji, Uzbekistanu, Wielkiej Brytanii, Egiptu i Arabii Saudyjskiej.

Dla nas najważniejszy jest rozwój naukowy – mówił podczas uroczystości rozpoczynającej nowy rok akademicki dziekan wydziału lekarskiego UWM prof. Leszek Gromadziński.

00:00 / 00:00

W Olsztynie studia medyczne działają od 12 lat. Poziom dydaktyki i kształcenia oceniany jest na wysokim poziomie, a to mobilizuje do dalszej ciężkiej pracy. Taki poziom utrzymuje się od początku uruchomienia kierunku.

Polska służba zdrowia potrzebuje wsparcia, więc to cieszy – mówił podczas uroczystości wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. W najbliższym czasie rząd w skali kraju planuje zwiększyć liczbę studentów medycyny o około 3 tysiące.

00:00 / 00:00

W uroczystościach uczestniczyli kandydaci do sejmu i senatu. Wśród nich ubiegająca się o reelekcję senator Lidia Staroń, która podkreślała rolę wydziału i złożyła władzom dziekańskim i studentom życzenia.

00:00 / 00:00

Startujący z list PiS poseł Jerzy Gosiewski mówiąc o roli wydziału lekarskiego, podkreślał, że potrzebna jest wykwalifikowana kadra. Dodał, że ważne jest by wykształconych lekarzy zatrzymać w regionie.

00:00 / 00:00

Kandydujący do sejmu z list Koalicji Obywatelskiej, wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński zwracał uwagę na bak lekarzy geriatrów na Warmii i Mazurach. Dodał, że samorząd województwa pracuje nad uruchomieniem stypendium, które mogłoby skłonić przyszłych lekarzy do wybrania tej specjalizacji. Nie wiadomo jednak kiedy takie stypendium mogłoby ruszyć.

00:00 / 00:00

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Fot. P.Getka

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowskla-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w medycyna, UWM, nauka
„Mimo niżu demograficznego studentów przybywa”. Podwójne święto Wydziału Humanistycznego uniwersytetu w Olsztynie

Jeden z najpopularniejszych wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystości połączono z obchodami 50-lecia istnienia. Dziekan wydziału humanistycznego profesor Andrzej Szmyt podczas uroczystości podkreślał, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV