Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PO krytykuje ustawy o sądownictwie i PKW. PiS: Zmiany muszą być przeprowadzone

Fot. A. Piedziewicz

Platforma Obywatelska apeluje do prezydenta o zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. To ustawy, których projekt złożył sam prezydent.

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym m.in. umożliwia składanie skarg na prawomocne wyroki, zakłada też powstanie w Sądzie dwóch nowych Izb, w których będą mogli zasiadać ławnicy wybierani przez Senat. Obniżono też wiek przejścia sędziów w stan spoczynku. Ustawa o KRS zakłada zaś m.in. wybór 15 sędziów do Rady przez Sejm. Poseł PO Janusz Cichoń twierdzi, że to upolitycznienie sądownictwa. To jest łamanie reguł konstytucyjnych, to zburzenie podstaw demokratycznego państwa prawa. To jest początek państwa policyjnego – alarmuje.

Poseł PiS Jerzy Gosiewski odpowiada, że zmiany w sądownictwie są konieczne. Wymiar sprawiedliwości w Polsce działa bardzo źle. Nie mamy innego wyjścia, te zmiany muszą być przeprowadzone – przekonuje.

Przypomnijmy – ustawy o Sądzie Najwyższym i o KRS zostały już raz zawetowane przez prezydenta. Złożył on swoje projekty, zostały przyjęte przez Parlament wraz z poprawkami.

Politycy Platformy krytykują również nową ordynację wyborczą do samorządów. Dziś (18.12) nowymi regulacjami zajmuje się Senat. Opozycji nie podoba się m.in. wybór komisarzy wyborczych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, posłanka PO Anna Wasilewska uważa również, że wynik będzie łatwy do zmanipulowania. Można to skwitować jednym zdaniem: że albo PiS wybory wygra, albo po prostu unieważni je – przekonuje.

Poseł PiS Jerzy Gosiewski twierdzi natomiast, że wybory według nowych zasad będą uczciwsze. Planujemy zmniejszyć ilość fałszowanych wyborów. Lepiej też, by komisarzy wyborczych wybierał minister spraw wewnętrznych, niż samorządowcy, którzy w tych wyborach startują – mówi.

Przypomnijmy, że nowa ordynacja zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wydłużenie kadencji samorządów z 4 do 5 lat, a także zlikwidowanie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Janusz Cichoń, Anna Wasilewska, Sąd Najwyższy
Posłowie PO krytykują rząd za brak obniżek podatków. Poseł PiS nie zgadza się z zarzutami

Chodzi o zapisy projektu ustawy budżetowej na 2018 rok, którym we wtorek będzie zajmował się rząd. Platformie nie podoba się brak istotnego zwiększenia kwoty wolnej od...

Zamknij
RadioOlsztynTV