Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po co w orkiestrze dyrygent? Posłuchaj Od Ucha do Ucha

Fot. P. Getka

Po co w orkiestrze dyrygent? Czy muzycy potrafiliby zagrać koncert bez jego udziału? O niezwykłej roli lidera orkiestry symfonicznej Janusz Ciepliński opowiedział w kolejnej audycji Od Ucha do Ucha.

Dyrygent nie tylko daje sygnał, kiedy zacząć i kiedy skończyć dany utwór. Przekazuje też orkiestrze swój pomysł na interpretację, a więc to, co sprawia, że ten sam utwór w wykonaniu tych samych muzyków raz nas zachwyci, a innym razem nie zrobi na nas żadnego wrażenia.

Jaka jest rola człowieka „machającego batutą” na scenie oraz jak swoją postawą może on wpłynąć na rozwój muzycznej opowieści, którą słyszymy siedząc na widowni? W sobotnie popołudnie polecamy zarezerwować czas na wysłuchanie niezwykle ciekawego felietonu muzycznego Janusza Cieplińskiego.

Janusz Ciepliński – muzyk, twórca, były dyrektor Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach, obecnie dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Nagrał kilka płyt, wykonując recitale muzyki barokowej z organami koncertował w kraju i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Czechach, Rumunii, Ukrainie, Białorusi, Litwie, Belgii czy Wielkiej Brytanii.

Poza działalnością koncertową jest zaangażowany w szereg działań o charakterze społecznym, wychowawczym i naukowym. Współpracuje z wieloma instytucjami muzycznymi, kulturalnymi i samorządowymi.

Jest popularnym prelegentem, szkoleniowcem i mówcą motywacyjnym. Jego pasją jest praca z dziećmi i młodzieżą, wspieranie ich w edukacji muzycznej, jak również towarzyszenie czy doradzanie dzieciom i rodzicom w sprawach wyzwań współczesności: uzależnień cyfrowych, depresji oraz separacji społecznej.

Posłuchaj audycji Od Ucha do Ucha

00:00 / 00:00

Autor: Ł. Sadlak

Janusz Ciepliński zaprasza do świata muzyki klasycznej

Więcej w muzyka, kultura, filharmonia, audycja, dyrygent, Janusz Ciepliński
Szlak wodno-kulturowy Pisa-Narew coraz bliższy realizacji

Projekt, który ma połączyć tereny trzech województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego częściowo ma zapewnione finansowanie. Wodno-kulturowy szlak będzie prowadzić wzdłuż rzek Pisy i Narwi. Jak powiedział...

Zamknij
RadioOlsztynTV