Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Płaca minimalna, problemy branży meblarskiej i wysokie ceny energii elektrycznej. Posłuchaj audycji My Wy Oni

Fot. M. Rutynowski

My Wy Oni to audycja, w której spotykamy się z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców.

Gośćmi Andrzeja Piedziewicza w  studiu Radia Olsztyn byli:

Ze strony związkowców:

  • Wojciech Kowalski – NSZZ Solidarnośći
  • Jarosław Szunejko – OPZZ

a ze strony pracodawców:

  • Rafał Laskowski – Konfederacja Lewiatan
  • Jan Zdziarstek – Business Centre Club.

Tematy audycji:

1. Rząd podjął decyzję w sprawie płacy minimalnej w przyszłym roku. Od stycznia wzrośnie do 3 490 złotych, a w lipcu kolejna podwyżka – najniższe wynagrodzenie to będzie 3 600 złotych. Powodem podwyżki dwa razy w ciągu roku jest bardzo wysoka inflacja. Związki zawodowe zazwyczaj chcą większych podwyżek płacy minimalnej, niż proponuje rząd. Jaka jest ocena tych zaplanowanych podwyżek na rok przyszły? A co na to pracodawcy? Przez lata były takie narzekania, że firmy nie wytrzymają podnoszenia płacy minimalnej, w ostatnich latach przekonywali w tym studiu, że mało kto dostaje minimalną, a teraz? W dobie gwałtownie rosnących innych kosztów produkcji?

2. Branża meblarska narzeka na spadającą liczbę zamówień – mówił o tym w ubiegłym tygodniu szef największej firmy meblarskiej w regionie. W województwie warmińsko-mazurskim w firmach z tej branży i w firmach współpracujących z producentami mebli pracuje około 12 tysięcy osób. Podobno zwolnień jeszcze nie widać – ale czy mogą się zacząć? I czy ten problem dotyczy tylko branży meblarskiej?

3. Największe centrale związkowe apelują do rządu o działania w energetyce. Zamrożenie cen dla gospodarstwa domowych, które zapowiedział premier, to zbyt mało?

Posłuchaj audycji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejne ułatwienie dla pieszych. Powstaną sugerowane przejścia przez jezdnię

Oprócz tradycyjnych zebr, pieszy będzie mógł przejść sugerowanym przejściem przez jezdnię. Taki termin pojawił się w znowelizowanej ustawie prawo o ruchu drogowym. Chodzi o nieoznakowane przejście...

Zamknij
RadioOlsztynTV