Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne ułatwienie dla pieszych. Powstaną sugerowane przejścia przez jezdnię

Fot. Adobe Stock

Oprócz tradycyjnych zebr, pieszy będzie mógł przejść sugerowanym przejściem przez jezdnię. Taki termin pojawił się w znowelizowanej ustawie prawo o ruchu drogowym.

Chodzi o nieoznakowane przejście dla pieszych, którego jedynym wyznacznikiem będzie niższy krawężnik. Sugerowane przejścia dla pieszych pojawią się w przyszłości, gdy przebudowane zostaną chodniki.

– Różnica między zebrą a tym przejściem będzie taka, że piesi nie będą mieli tu pierwszeństwa – wyjaśnia Marcin Kiwit z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

W polskim prawie jest już jednak przepis, który pozwala przekraczać jezdnię w dowolnym miejscu oddalonym od najbliższego przejścia dla pieszych o co najmniej 100 metrów. Po co więc przejście sugerowane? W tego typu miejscach muszą być zapewnione niezbędne warunki widoczności, co pozwoli podejmować decyzję o przekraczaniu drogi w sposób bezpieczny. Będą to więc miejsca bezpieczniejsze niż dowolne miejsce oddalone o 100 metrów od przejścia dla pieszych.

Przepisy dotyczące sugerowanego przejścia dla pieszych weszły w życie 21 września.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przejście dla pieszych, nowelizacja, prawo o ruchu drogowym
Nastolatek potrącony na oznakowanym przejściu dla rowerzystów

Policjanci przypominają kierowcom o obowiązku ustępowania pierwszeństwa pieszym i rowerzystom na oznakowanych przejściach. Za łamanie tego przepisu grożą wysokie kary. Ostatnio w Działdowie na ulicy Nidzickiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV