Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Płaca minimalna, odkładanie na emeryturę oraz zatrudnienie obcokrajowców. Debata pracodawców i związkowców w Radiu Olsztyn

Od lewej: Wojciech Kowalski, Sławomir Mątwicki, Krzysztof Rogowski i Rafał Laskowski. Fot. BSChromy

Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli:

  • Sławomir Mątwicki – Business Centre Club
  • Rafał Laskowski – Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, Konfederacja Lewiatan
  • Wojciech Kowalski – NSZZ Solidarność
  • Krzysztof Rogowski – OPZZ

Płaca minimalna
Obecnie wynosi 2100 złotych brutto miesięcznie. Zaczynają się negocjacje na temat tego, ile ma wynieść w roku przyszłym. Swoje propozycje złożyły związki zawodowe. Solidarność postuluje podwyżkę płacy minimalnej o 178 złotych. Więcej chce OPZZ o 283 złote brutto. Co na to pracodawcy?

Odkładanie na emeryturę
Ministerstwo finansów w styczniu zaproponowało uruchomienie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pracownik dobrowolnie oddawałby na specjalny fundusz część pensji, do tego funduszu dołożyłby się też pracodawca. Teraz ministerstwo pokazało nieco zmodyfikowany projekt. Niższe składki dla zarabiających najmniej, podkreślenie, że PPK to środki prywatne oraz dopuszczenie do obsługi Planów Kapitałowych większej liczby podmiotów z branży finansowej.
Podstawowe pytanie brzmi: czy Pracownicze Plany Kapitałowe w ogóle mają szansę wypalić? Pracownicy oddadzą część pensji? Czy pracodawcy zgodzą się dopłacać kolejną składkę?

Posłuchaj debaty związkowców i pracodawców

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w debata, związkowcy, emerytura, płaca minimalna
O ile wzrosną emerytury w przyszłym roku?

Emerytury w 2019 roku wzrosną o 66 złotych miesięcznie, najniższe o 31 złotych. Pod warunkiem, że wskaźniki dotyczące inflacji i płac będą takie, jak prognozuje rząd....

Zamknij
RadioOlsztynTV