Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PKW: „Kończymy maraton wyborczy, kandydaci i wyborcy są już zmęczeni. Oficjalne wyniki we wtorek lub środę”

Konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej

Mamy nadzieję jak najszybciej podać wyniki wyborów prezydenckich, będzie to we wtorek, ewentualnie w środę – zapowiedział szef PKW sędzia Sylwester Marciniak.

Przypomniał, że do wtorku do godziny 21 mogą spływać protokoły zagraniczne. Zapewnił, że każdy, kto w wyborczą niedzielę do godziny 21 zgłosi się do lokalu wyborczego, by oddać głos, będzie miał taką możliwość.

Na popołudniowej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące niedzielnych wyborów prezydenckich.

Liczba osób uprawnionych do głosowania

Szef PKW przekazał, że do głosowania uprawnionych jest 30 milionów 237 tysięcy 180 osób, w tym za granicą 373 tysięcy 751 osób. Sylwester Marciniak podał, że łącznie wysłano 528 tysięcy 184 pakietów wyborczych, w tym 343 tysięcy za granicą. Sporządzono 16 tysięcy 799 aktów pełnomocnictwa, wydano 210 tysięcy 61 zaświadczeń o prawie do głosowania. Do spisu wyborców dopisało się 447 tysięcy 645 osób.

Obwody głosowania

Powołano 27 tysięcy 230 obwodów głosowania, w tym stałych – 25 tysięcy 433, w szpitalach – 799, w zakładach karnych – 94, w aresztach śledczych – 45, w oddziałach zewnętrznych zakładów karnych – 33, w domach pomocy społecznej – 646, w domach studenckich – 3.

Na statkach powołano 8 obwodów, a zagranicą 169. W skład 27 tysięcy 230 obwodowych komisji wyborczych powołano 209 tysięcy 84 osoby.

Cisza wyborcza

Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Podczas jej trwania, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

Głosowanie korespondencyjne

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przypomniała, że wyborcy, którzy wybrali korespondencyjny sposób oddania głosu, powinni wypełnić wszystkie dane na oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu, a także złożyć na nim własnoręczny podpis. Przypomniała, że kartę do głosowania należy włożyć do koperty opisanej jako „koperta na kartę do głosowania”. Podkreśliła, że koperta ta musi zostać następnie zaklejona.

Niewypełnione oświadczenie, niezaklejona koperta spowoduje, że komisja nie będzie w ogóle brała pod uwagę naszego głosowania; głos niestety nie będzie w ogóle brany pod uwagę

– podkreśliła Magdalena Pietrzak.

Kopertę zwrotną zawierającą oświadczenie i zaklejoną kopertę z kartą do głosowania można jeszcze w piątek do północy wrzucić do skrzynki pocztowej.

Jeżeli wyborca nie zdąży tego zrobić lub będzie chciał zrobić to w lokalu wyborczym, będzie miał taką możliwość, W dniu głosowania może przynieść kopertę zwrotną do lokalu wyborczego. Nie musi on stać w kolejce przed lokalem, gdyby taka była, może bezpośrednio wejść i po prostu zostawić tę kopertę

Co bardzo ważne – „koperty zwrotnej nie wolno wrzucać do urny wyborczej”.

Koperta musi trafić do członków komisji (wyborczej). Komisja będzie ją otwierała, sprawdzi, czy jest w niej zaklejona koperta na kartę do głosowania. Jeśli jest, to będzie sprowadzała, czy oświadczenie jest wypełnione, czy jest podpisane. Następnie sprawdzi, czy wyborca znajduje się w spisie wyborców, czy już nie zagłosował osobiście, czy już nie oddał pakietu wcześniej

– powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Jak zaznaczyła, to członek komisji wyborczej będzie kopertę z kartą o głosowania wrzucał do urny.

Pakiety wyborcze za granicą

Mówiąc o pakietach wyborczych za granicą, szef PKW poinformował, że w zdecydowanej większości dotarły one do osób, które zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego.

Nie wykluczam, że mogą się zdarzyć jednostkowe sytuacje, że mogą być problemy z ich dostarczeniem

– mówił Marciniak.

Głosowanie w lokalach wyborczych

Jeśli chodzi o tradycyjne głosowanie w lokalach wyborczych – które będą otwarte od godziny 7 do 21 – na chwilę trzeba będzie uchylić maseczkę w momencie weryfikacji przez komisję i z powrotem ją założyć. Zaznaczyła, że co do zasady nie trzeba oddawać komisji swojego dowodu, będzie to konieczne jedynie w wyjątkowych przypadkach, w przypadku wątpliwości.

Zaapelowała, by do lokalu, dla naszego bezpieczeństwa zabrać swój długopis.

Długopisy oczywiście będą w lokalu, będą dezynfekowane, ale dla naszego bezpieczeństwa można zabrać swój własny długopis, rękawiczki, można skorzystać z płynu dezynfekującego, można również z rękawiczek

– powiedziała Magdalena Pietrzak.

Zgodnie z rozrządzeniami Rady Ministrów, w miejscach publicznych obowiązuje zakrywanie ust i nosa.

Jeśli stan zdrowia nie pozwala na noszenie maseczki, (…) to jest prośba, żeby zabezpieczyć się w jakiś sposób, kiedy będzie bezpośredni kontakt z członkiem komisji, na ten moment albo założyć maseczkę, albo na tę chwilę zakryć w jakikolwiek sposób usta i nos, choćby z szacunku do osób, które zasiadają w komisji i dla ich bezpieczeństwa

– zaznaczyła szefowa KBW

Dodała, że w lokalach wyborczych należy także zachować odpowiedni odstęp.

W lokalu może przebywać jeden wyborca na 4 metry kwadratowe lokalu, nie biorąc pod uwagę członków komisji, mężów zaufania i obserwatorów. Zachęcamy, żeby zabierać ze sobą długopisy, rękawiczki. Przychodzimy w maseczkach, zachowujemy odstępy, dezynfekujemy ręce. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych osób

– zaapelowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Jak oddać ważny głos

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.

 

 
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Państwowa Komisja Wyborcza, pkw, wybory prezydenckie
Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Politycy PiS: Andrzej Duda to gwarancja dobrych rządów

Warmińsko-mazurscy politycy PiS podsumowali w Olsztynie kampanię wyborczą Andrzeja Dudy. "Była ona długa i niezwykła, oczywiście ze względu na pandemię koronawirusa. Przez 5 lat prezydentury Andrzeja...

Zamknij
RadioOlsztynTV