Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PKP PLK podpisały umowę na wymianę 142 rozjazdów. Wzrośnie bezpieczeństwo na torach


PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wymianę 142 rozjazdów na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego. Wartość umowy to ponad 127 mln zł netto.

W sumie w ramach projektu wymiany rozjazdów PKP PLK zamierzają wymienić łącznie 245 rozjazdów w 12 województwach na 21 liniach kolejowych. Pierwsza umowa na wymianę rozjazdów została podpisana pod koniec grudnia ubiegłego roku i dotyczyła 103 rozjazdów.

Celem Krajowego Programu Kolejowego jest m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Projekty związane z wymianą rozjazdów oraz elementów infrastruktury kolejowej tworzą nowe możliwości sieci kolejowej w Polsce i lepsze warunki obsługi pociągów w relacjach zarówno regionalnych jak i międzynarodowych

– powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Jak informują PKP PLK nowe urządzenia zapewnią sprawniejszy i bezpieczniejszy przejazd pociągów. Dotyczy to zwłaszcza ciężkich składów towarowych, które pojadą bardziej ekonomicznie bez konieczności zmiany prędkości – nawet 120 km/h. Dla zapewnienia sprawnego przejazdu pociągów zimą, rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczne ogrzewanie. Gwarantuje to szybkie usuwanie śniegu i lodu.

PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniają rozjazdy również podczas prac modernizacyjnych prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Tylko w 2017 roku w ramach inwestycji zabudowano ponad 600 rozjazdów.

Autor: Łukasz Pawłowski/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV