Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PiS przeciwko kopalniom

Konferencja PiS przeciwko powstawaniu w regionie kopalni odkrywkowych, fot. Krzysztof Kaszubski

Samorząd województwa nic nie robi aby powstrzymać powstawanie kopalni odkrywkowy w regionie. – uważają uczestnicy konferencji zorganizowanej w Olsztynie przez PiS.

Do stolicy Warmii i Mazur przyjechali przedstawiciele mieszkańców gmin, którzy chcą zablokować powstanie kopalń odkrywkowych na swoim terenie. Widzimy bardzo dużą aktywność inwestorów, którzy bardzo często bez oglądania się na prawo, rabunkowo zaczynają albo przymierzają się do wydobywania kruszyw w naszym regionie. – powiedział w czasie olsztyńskiej konferencji poświęconej kopalniom odkrywkowym poseł PiS Jerzy Szmit.

Szmita twierdzi, że niszczony jest sukces jakim była akcja promująca Mazury jako jeden z 7 cudów natury. Gdy mówimy o pięknym haśle „Mazury Cud Natury” to niestety jest to zupełne przeciwieństwo tego hasła. To tym bardziej jest przykre, że odbywa się to za przyzwoleniem władz województwa, marszałka województwa i geologa wojewódzkiego. – oskarżał Szmit.

Konferencja PiS przeciwko powstawaniu w regionie kopalni odkrywkowych, fot. Krzysztof Kaszubski

Agnieszka Mańkowska ze stowarzyszenia Miłośników Rusi nad Łyną alarmuje, że ta piękna wieś wkrótce zostanie zniszczona przez powstającą kopalnię żwiru. Podkreśla, że kopalnia odkrywkowa żwiru ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie z niedawno powstałym osiedlem domów, terenami chronionymi, 250 metrów od szkoły podstawowej. Dodaje, że o sytuacji dowiedziała się zupełnie przypadkiem.

Adam Patoka z Łukty dodaje, że konferencja jest ostatnią nadzieją na zatrzymanie niszczącej przyrodę inwestycji w ich gminie. Firma, która jest mocno zainteresowana uruchomieniem żwirowni we Florczakach koło Łukty przedłożyła raport oddziaływania na środowisko, który jest wyłożony do 26 marca i do tego dnia powinny zostać podjęte decyzje i liczymy po cichu na to, że być może zostanie odrzucony ten raport.

Na zakończenie konferencji jej uczestnicy wystosowali list otwarty do marszałka województwa, w którym zwracają się z apelem o natychmiastowe podjęcie działań, które powstrzymają dewastację województwa warmińsko-mazurskiego. Autorzy listu zwracają uwagę na fakt, że region niszczony jest przez setki odkrywkowych kopalni żwiru. (kkasz/łw)

Więcej w polityka, PiS, Szmit, partia, Prawo i Sprawiedliwość, kopalnia
Radni PiS atakują marszałka

Bezpieczeństwo na Warmii i Mazurach i poziom bezrobocia były głównymi tematami wtorkowej sesji sejmiku województwa. Najwięcej emocji wzbudziły jednak wystąpienia radnych PiS, którzy uderzyli w marszałka...

Zamknij
RadioOlsztynTV