Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PiS odpiera zarzuty opozycji. „Jeszcze nigdy na Warmię i Mazury nie przyszło tyle pieniędzy, tyle inwestycji i tyle wsparcia”

Konferencja prasowa PiS: od lewej: Iwona Arent, Jerzy Szmit, Wojciech Kossakowski. Fot. D.Grzymska

Iskrzy na linii: lokalna opozycja – działacze Prawa i Sprawiedliwości. W Olsztynie odbyła się konferencja warmińsko-mazurskich liderów PiS.

To odpowiedź na zarzuty opozycyjnej do rządu koalicji, składającej się z parlamentarzystów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz samorządowców z Warmii i Mazur, którzy zarzucają rządowi nierówne traktowanie województw przy rozdziale środków rządowych i unijnych.

Podczas spotkania z dziennikarzami działacze PiS przekonywali, że zarzuty opozycji są nieprawdziwe. Z dziennikarzami spotkali się: szef olsztyńskich struktur PiS Jerzy Szmit, oraz warmińsko-mazurscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: Iwona Arent i Wojciech Kossakowski.

To wierutne kłamstwo. Jeśli spojrzymy na ostatnie 5 lat, to jeszcze nigdy na Warmię i Mazury nie przyszło tyle pieniędzy, tyle inwestycji i tyle wsparcia. Zaczynając od wsparcia socjalnego dla rodzin z dziećmi, seniorów, poprzez inwestycje infrastrukturalne: drogi, koleje, powrót wojska polskiego, lokalizację wojsk NATO-wskich, po takie gigantyczne inwestycje jak przekop Mierzei Wiślanej

– podkreślił szef olsztyńskich struktur PiS Jerzy Szmit.

00:00 / 00:00

Na zarzuty odpowiada marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Jeżeli są zarzuty, że wydajemy na bzdety, to proszę zwołać konferencję i powiedzieć to całej sferze gospodarczej w regionie, dyrektorom szpitali, szkół, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wyższych uczelni, organizacjom pozarządowym, samorządom, bo to one praktycznie realizują program regionalny na lata 2014-2020, gdzie zajmujemy 3. miejsce we wdrażaniu w całym kraju. Przestańmy się przerzucać niedorzecznie, bo ludzie patrzą. Rozmawiajmy o tym, co najlepiej w tej rywalizacji zrobić dla Warmii i Mazur.

00:00 / 00:00

Impulsem do wystąpienia było zaproszenie na spotkanie, które wystosował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin do wszystkich posłów z regionu. Chodzi o wspólną pracę na rzecz pozyskania pieniędzy dla Warmii i Mazur, co ponad miesiąc temu zapowiedziała nowo utworzona koalicja. Wówczas zarówno Iwona Arent, Wojciech Kossakowski jak i inni parlamentarzyści PiS zaproszenia nie przyjęli twierdząc, że jest to próba wywarcia presji i szkalowania rządu.

00:00 / 00:00

Dziś lokalni liderzy Prawa i Sprawiedliwości przypomnieli inwestycje, które zostały zrealizowane lub są w trakcie realizacji w naszym województwie.

Jak podał Jerzy Szmit, obecnie kreślony jest kształt Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2021-27, z którego wstępnie na Warmię i Mazury może trafić ponad 400 mln euro.

Ministerstwo rozwoju i funduszy europejskich podało ostatnio, że na źródła finansowania inwestycji w województwie warmińsko-mazurskim w nowej perspektywie finansowej UE będą się składać: 1,228 mld euro z Programu Regionalnego, 2,5 mld euro z Programu Polska Wschodnia do podziału na sześć województw, 7,1 mld euro tzw. rezerwy regionalnej, 24,9 mld euro dotacji z Funduszu Odbudowy i 34,2 mld euro pożyczek z Funduszu Odbudowy.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za D. Grzymska/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Arent, PiS, Szmit, Brzezin, Kossakowski, lewica, opozycja, Koalicja Obywatelska, olskie Stronnictwo Ludowe
Luzowanie obostrzeń – niezrozumiałe decyzje czy konieczna ostrożność? Posłuchaj opinii polityków

Niezrozumiałe decyzje - czy konieczna ostrożność? W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senatorowie z województwa warmińsko-mazurskiego dyskutowali o tempie luzowania obostrzeń związanych z epidemią. Od piątku znów...

Zamknij
RadioOlsztynTV