Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Sarnacki: Podczas majowych wyborów w komisjach zasiądzie ponad dwa razy mniej osób niż ostatnio, ale zarobią więcej

Piotr Sarnacki – dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Do 6 kwietnia partie polityczne mają czas na tworzenie komitetów wyborczych, które wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego – mówił w Porannych pytaniach Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Piotr Sarnacki dodał, że kalendarz wyborczy ostatecznie ustali Państwowa Komisja Wyborcza.

Odbywa się to,  w odróżnieniu od wyborów samorządowych, nie u nas lokalnie tylko w Warszawie. Musimy poczekać do 6 kwietnia i wówczas Państwowa Komisja Wyborcza ustali ostateczną listę. Z tego co widziałem na stronie Państwowej Komisji Wyborczej jest już zakładka, gdzie na bieżąco są publikowane informacje o tym jaki komitet został już zarejestrowany.

Wybory do Europarlamentu odbędą się w niedzielę, 26 maja. W Parlamencie Europejskim Polska będzie miała najprawdopodobniej 52 posłów. Cały czas trwają bowiem ustalenia dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Członkowie obwodowych komisji wyborczych pracujących przy eurowyborach zarobią więcej niż podczas ostatnich wyborów – zapowiedział w Porannych pytaniach dyrektor olsztyńskiej delegatury PKW Piotr Sarnacki. Przewodniczący komisji zarobią 500 złotych, a nie jak dotychczas 380 złotych, ich zastępcy 400 zamiast 330 złotych, a członkowie obwodowych komisji wyborczych 350 zamiast 300 złotych.

Państwowa Komisja Wyborcza wzięła pod uwagę to, co zgłaszano podczas wyborów samorządowych, czyli zbyt niskie wynagrodzenie za ogrom pracy, którą dana osoba wkłada w organizację. Obwodowa Komisja Wyborcza wykonuje bardzo dużo czynności. Jest to bardzo istotny element całej układanki, żeby ustalić wyniki głosowania.

W przypadku eurowyborów w województwie warmińsko-mazurskim potrzeba około 5 tysięcy osób, które zasiądą w komisjach. To ponad dwa razy mniej niż w przypadku wyborów samorządowych.

Kodeks Wyborczy przewiduje również, że tym razem funkcjonować będzie tylko jedna komisja. Jej zadaniem będzie zarówno wydawanie kart do głosowania, jak i policzenie głosów. W ostatnich wyborach były dwie komisje tzw. dzienna i nocna.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Piotrem Sarnackim

00:00 / 00:00
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, kbw, Krajowe Biuro Wyborcze
Większe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych. Będzie można zarobić nawet 500 złotych

Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety członków obwodowych komisji wyborczych. Przewodniczący komisji zarobią 500 zł, a nie jak dotychczas 380 zł, ich zastępcy - 400 zł zamiast...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV