Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Grzymowicz z absolutorium. O czym jeszcze rozmawiali olsztyńscy radni?

Prezydent Olsztyna otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za ubiegły rok. Fot. I. Malewska

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz większością głosów otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za ubiegły rok.

Po długiej i burzliwej dyskusji 15 radnych na 23 było za absolutorium, 7 było przeciw, a 1 wstrzymało się od głosu. Prezydent Piotr Grzymowicz nie ukrywa, że ubiegłoroczny budżet był trudny w realizacji, a to za sprawą licznych inwestycji – Był najwyższy w historii olsztyńskiego samorządu. Ponad 500 milionów złotych przeznaczyliśmy na same inwestycje. Po stronie wydatków było prawie miliard 350 milionów, dochodów miliard 200 milionów złotych. Osiągnęliśmy też mniejszy deficyt niż planowaliśmy, czyli możemy mówić o sukcesie.

00:00 / 00:00

Przeciwko absolutorium głosowali radni PiS. Jak mówi Dariusz Rudnik z tego klubu, to odpowiedź na brak współpracy prezydenta z opozycją w sprawie budżetu. – Składaliśmy wnioski, żeby Olsztyn zaczął realizować budżet zadaniowy. Niestety, zarówno prezydent jak i jego służby unikają tego tematu. Nie jest to dobry budżet, a mieszkańcy-wyborcy będą musieli ocenić czy rzeczywiście miliony wydane na te inwestycje przyczyniły się do poprawy komunikacji chociażby w centrum.

00:00 / 00:00

Sesja Rady Miasta Olsztyna. Fot. I. Malewska

Sesja Rady Miasta Olsztyna. Fot. I. Malewska

Tematem sesji były także sprawy najmłodszych mieszkańców miasta i ich rodziców. Podczas majowego naboru w miejskich żłobkach miejsc zabrakło dla 270 dzieci. Grzegorz Smoliński z PiS zwrócił się do prezydenta Olsztyna o powiększenie powierzchni dwóch placówek. Chodzi o żłobek nr 2 przy ulicy Żołnierskiej i żłobek nr 4 przy Wyspiańskiego. Placówki te swoje budynki dzielą z biblioteką i Środowiskowym Domem Pomocy. – Warto byłoby przenieść te instytucje, a zwrócić powierzchnię żłobkom. Zyskałyby ponad 500 metrów kwadratowych powierzchni – uważa Grzegorz Smoliński.

00:00 / 00:00

Pozwoliłoby to na przyjęcie nawet 60 dzieci. – Jednak nie jest to takie łatwe, bo trzeba znaleźć miejsce dla tych placówek – mówi dyrektorka miejskich żłobków w Olsztynie Barbara Korpusik.

00:00 / 00:00

Sprawą ma się zająć Jarosław Słoma, wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialny za oświatę.

Sesja Rady Miasta Olsztyna. Fot. I. Malewska

Olsztyńscy społecznicy zwrócili się natomiast do Piotra Grzymowicza z prośbą o rewitalizację Koszar Dragonów. W liście opisali położone w południowo-zachodniej części Zatorza Koszary jako „miejsce zaniedbane i opuszczone z wielkim potencjałem”. Przewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel zapewniła, że ratusz zna temat. – Propozycja obywatelska pociąga za sobą koszty. A ich nie ma w budżecie, czyli przekraczają możliwości finansowe miasta. Prezydent obiecał, że zaraz po wakacjach spotka się ze społecznikami i postara się rozwiązać ten problem.

00:00 / 00:00

Pod listem podpisali się m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna, Związku Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” oraz „Koalicji na rzecz rewitalizacji Koszar Dragonów”.

 

Sesja Rady Miasta Olsztyna. Fot. I. Malewska

Sesja Rady Miasta Olsztyna. Fot. I. Malewska

Olsztyńscy radni zdecydowali, że nie przystąpią do sporządzenia Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego między ulicami: Żołnierską, Kościuszki, Niepodległości i Pstrowskiego. Dzięki temu prywatny inwestor ma zielone światło na budowę 10-piętrowych bloków. Przeciw byli radni PiS, klubu Demokratyczny Olsztyn, a także po jednym radnym z PO i Nowoczesnej. Od głosu wstrzymał się Robert Szewczyk Platformy Obywatelskiej. Jak powiedział, pomysł opracowania takiego planu negatywnie zaopiniowała komisja inwestycji i rozwoju miasta. – Do tej pory obserwujemy w Olsztynie nagłe wszczynanie planów, a następnie wygaszanie ich albo nieuchwalanie. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu czasem odpowiednio zabezpiecza interesy miasta i mieszkańców.

00:00 / 00:00

Sprawa jest trudna – podkreśla radna Demokratycznego Olsztyna Monika Rogińska-Stanulewicz. – Oczywiście jest to dobre miejsce na budownictwo mieszkalne, ale blok jest zbyt wysoki. W pobliżu jest 23-metrowe obserwatorium astronomiczne, które zostanie zasłonięte.

Prezydent Piotr Grzymowicz zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z inwestorem, żeby doprecyzować jego plany w tym miejscu.

Po burzliwej dyskusji na ten temat sesja rady miasta została przerwana i odroczona do środy.

Sesja Rady Miasta Olsztyna. Fot. I. Malewska

(imal/kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rada Miasta, Olsztyn, Piotr Grzymowicz, budżet, absolutorium
Specjalna Strefa Ekonomiczna w Olsztynie pod lupą CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do dwunastu specjalnych stref ekonomicznych na terenie całego kraju, między innymi do warmińsko-mazurskiej strefy w Olsztynie. Jak powiedział Piotr Kaczorek z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV