Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsze złoto dla Polski w Tokio! W składzie Karol Zalewski z Reszla!

Karol Zalewski i Natalia Kaczmarek w biegu finałowym 4×400 m sztafet mieszanych. Fot. PAP/Leszek Szymañski

Polska sztafeta mieszana 4×400 metrów w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński zdobyła złoty medal podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni osiągnęli czas 3:09,87.

Niesamowity bieg polskiej sztafety mieszanej na dystansie 4×400 metrów! Biało-czerwoni nie dali szans rywalom. Osiągnęli czas 3:09,87 i przeszli do historii polskiej lekkiej atletyki. Srebro zdobyła kadra Dominikany (3:10,21), brąz trafił do biegaczy z USA (3:10,22). Na pierwszej zmianie biegł pochodzący z Reszla Karol Zalewski.

Pochodzący z Reszla były zawodnik AZS UWM Olsztyn Karol Zalewski zaznacza, że wyobrażał sobie jak będzie wyglądać ten bieg.

Wiele dni i tygodni wizualizowałem sobie ten bieg. Jak teraz analizuję go w głowie, to myślę, że wszystko wyszło tak jak miało wyjść, oprócz tych ostatnich 50 metrów, kiedy zmęczenie narasta, prędkość spada. Ale tak musi być na dystansie 400 metrów, żeby czas na mecie był jak najbardziej optymalny.

Natalia Kaczmarek podkreśla, że wraz ze swoimi partnerami ze sztafety nie spodziewała się tak dobrego wyniku.

Jesteśmy mistrzami olimpijskimi wszyscy razem. Daliśmy z siebie wszystko. Zostawiliśmy serce na bieżni. Nikt z nas nie spodziewał się, że jesteśmy w stanie zdobyć złoty medal. To niesamowite uczucie.

To pierwszy medal igrzysk dla Polski wywalczony w konkurencji biegowej od 1980 roku. Sztafeta pobiła również rekord Europy, rekord olimpijski oraz ustanowiła drugi wynik w historii konkurencji. To dopiero do nas dotrze. Mam zdarte gardło (…) To są takie emocje, że nie wiem co mam mówić.

………………

Karol Zalewski

W składzie złotej sztafety był urodzony w Reszlu Karol Zalewski, reprezentujący w latach 2009-2018 KS AZS UWM Olsztyn. Od 2018 roku broni barw AZS AWF Katowice. W 2018 roku biegł na pierwszej zmianie polskiej sztafety 4×400 metrów, która triumfowała w halowych mistrzostwach świata i ustanowiła wynikiem 3:01,77 halowy rekord świata w tej konkurencji.

………………

Złoto dla polskiej sztafety to drugi medal podczas zawodów w stolicy Japonii dla „Biało-Czerwonych”. W środę po srebro sięgnęła wioślarska czwórka podwójna pań: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann.

Bieg finałowy 4×400 m sztafet mieszanych. Fot. PAP/Leszek Szymański

Bieg finałowy 4×400 m sztafet mieszanych. Fot. PAP/Leszek Szymański

Bieg finałowy 4×400 m sztafet mieszanych. Fot. PAP/Leszek Szymański

Złoci medaliści biegu 4×400 m sztafet mieszanych: Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Fot. PAP/Leszek Szymański

Tokio 2020. Złoci medaliści Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Fot. PAP/Leszek Szymański

Redakcja: Ł.Sadlak / Ł.Węglewski/ B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekkoatletyka, Karol Zalewski, uwaga, pilne
O tydzień przesunięto termin zamknięcia alei Piłsudskiego w centrum Olsztyna. Dlaczego?

O tydzień zmienił się termin rozpoczęcia prac przy budowie linii tramwajowej na al. Piłsudskiego w Olsztynie. Nowa organizacja ruchu między Mazowieckiego a Głowackiego zostanie wprowadzona w...

Zamknij
RadioOlsztynTV