Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsze po wojnie organy na Warmii gotowe. Dziś zabrzmią po raz pierwszy


W kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie po raz pierwszy zabrzmią dziś (godzina 18) zbudowane od podstaw organy. To pierwszy od kilkudziesięciu lat taki instrument na Warmii i Mazurach złożony zupełnie od nowa.

– To niezwykle cenny nabytek – ocenia organista Adam Kowalski, który z tej okazji przyjechał do Olsztyna ze Świętej Lipki. Tam na co dzień gra na organach w tamtejszym sanktuarium maryjnym.

Są to 40-głosowe organy zbudowane od nowa. Umieszczono są w trzech niezależnych szafach, składający się na jeden prospekt organowy. Organy posiadają trzy klawiatury oraz klawiaturę pedałową. Jest to pierwszy po wojnie zbudowany na Warmii instrument.

00:00 / 00:00

Adam Kowalski zagra na nowych organach utwory Bacha oraz własne improwizacje. W uroczystości weźmie udział metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, koncert, organy, organista, instrument, poświęcenie
Warsztaty dźwięku i miniopera na zakończenie festiwalu Sonikalia

Dziś w Olsztynie ostatni dzień Festiwalu Sonikalia.To kilkudniowy cykl imprez poświęcony dźwiękowi i wrażliwości muzycznej. Przez kilka dni dzieci i dorośli mogli uczestniczyć w warsztatach, wysłuchać...

Zamknij
RadioOlsztynTV