Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Troje operowanych pacjentów w śpiączce opuściło szpital

Troje pacjentów olsztyńskiego szpitala klinicznego, którzy są w śpiączkach, opuściło placówkę. Dwa tygodnie temu zostali poddani pionierskim zabiegom wszczepienia stymulatorów.

Rehabilitacja logopedyczna będzie polegała m.in. na nauce prawidłowego ułożenia języka w jamie ustnej, stymulacji żuchwy i dna jamy ustnej.

W ocenie lekarzy olsztyńskiego szpitala klinicznego stan ogólny operowanych osób jest dobry, u żadnego z pacjentów nie doszło do infekcji, czy zakażenia.

Pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów osobom w śpiączkach przed dwoma tygodniami przeprowadził w olsztyńskim szpitalu klinicznym zespół prof. Wojciecha Maksymowicza pod kierunkiem japońskiego neurochirurga prof. Isao Morita, którego zaprosiła do Polski Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”.

Pierwsze efekty wszczepienia stymulatora pacjentom w śpiączce pojawiły się 10 dni po operacji.

Pierwsze efekty wszczepienia stymulatora pacjentom w śpiączce budzą nadzieję.

Stymulatory mają poprawić komunikację z chorymi. I właśnie w poniedziałek (30 maja) lekarze zauważyli pierwsze świadome reakcje u Oli Janczarskiej, córki Ewy Błaszczyk – zdradza prof. Maksymowicz.

– Ola ściska rękę i puszcza na prośbę, to budzi nadzieję. Jeśli wykona tę czynność ze sto razy, to będziemy pewni efektu operacji  – mówi profesor Wojciech Maksymowicz.

00:00 / 00:00

– Już trzeciego dnia po operacji u wszystkich pacjentów zaobserwowano mniejszą częstotliwość skurczy mięśni. To znaczy, że siostra mniej cierpi. Widzimy też, że jest bardziej zainteresowana otoczeniem – potwierdza siostra operowanej Agnieszki, Monika Holka.

00:00 / 00:00

Następne operacje już pod koniec czerwca, a na jesień planowane jest otwarcie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym „Budzika dla dorosłych w śpiączce”.

Radio Olsztyn sprawdzało co stoi na przeszkodzie, by już teraz zacząć przyjmować  pacjentów.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

 

(dgzrym/as/bsc/as)

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
+ Sztylet, naszyjnik i broń obuchowa, czyli archeologiczne podsumowanie w Giżycku

  Brązowy sztylet z Lubajn, naszyjnik z Biesowa i bałtyjska broń obuchowa - to tylko niektóre ze znalezisk z ostatnich lat na Warmii i Mazurach. Po...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV