Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsza zima z ekologicznym ciepłem w Elblągu

W Elblągu działa już nowy blok energetyczny na biomasę, który uzupełnia starą część elektrociepłowni zasilaną węglem.

W Elblągu działa nowy blok energetyczny na biomasę. Fot. Energa Kogeneracja

Nowy blok produkuje skojarzoną energię cieplną i elektryczną. Kosztował 200 milionów złotych, a 40 milionów dołożyła do inwestycji Unia Europejska.

– Jest to bardzo nowoczesny system, w którym zastosowano nowatorskie rozwiązania, spełniające najbardziej wymagające normy dotyczące emisji spalin i CO2 – mówi Mirosław Skowron, wiceprezes spółki Energa Wytwarzanie.

00:00 / 00:00

W Elblągu działa nowy blok energetyczny na biomasę. Fot. Energa Kogeneracja

Stare urządzenia wciąż działają, choć podstawą produkcji energii jest nowy blok. Jeśli obniży się temperatura i zwiększy zapotrzebowanie na ciepło, stara część będzie dopełniać pracę nowej. Filozofia pracy obu urządzeń jest taka sama, ale inne są ich sprawność i paliwo.

– Ekologiczne jest to czyste paliwo, choć daje mniej ciepła – wyjaśnia Sławomir Gaul, dyrektor do spraw produkcji w Energa Kogeneracja w Elblągu.

00:00 / 00:00

W Elblągu działa nowy blok energetyczny na biomasę. Fot. Energa Kogeneracja

Paliwem w ekologicznym bloku energetycznym są pelety zrobione ze słomy i odpadów leśnych. Dostarcza je do Elbląga około 10 firm, także miejscowych. Energa Kogeneracja ma dwóch odbiorców. Jest to Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które kupuje ciepłą wodę i Browar odbierający parę.

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, energia, Słoma, biomasa, ciepło
Zakochany nauczyciel

48-letni nauczyciel jednego z elbląskich wysłał uczennicy około 400 maili z miłosnymi wyznaniami. 14-latka powiedziała rodzicom o korespondencji od nieznanego nadawcy. Wszystko rozpoczęło się w maju...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV