Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce. Zmarła 57-letnia kobieta

Nie żyje 57-letnia kobieta, u której w poniedziałek zdiagnozowano SARS-Cov-2. Jej stan od początku był ciężki.

Pacjentka przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej.

Wiadomo, że kobieta w ostatnim czasie nie była za granicą i nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznanie choroby COVID-19. Według wstępnych ustaleń, kilkanaście dni temu miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch.

Jak poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, pacjentka miała współistniejące choroby, które wymagały przyjmowania leków obniżających odporność.

Dzisiaj ta walka lekarzy o jej życie i zdrowie niestety się zakończyła

– powiedział minister.

Koronawirusa potwierdzono także u mężczyzny i 25-letniej kobiety, którzy pochodzą z najbliższego otoczenia 57-latki. Ich stan lekarze określają jako dobry.

W Polsce jak dotąd potwierdzono 47 przypadków koronawirusa. O pierwszym polskim przypadku poinformowano 4 marca. Osoby, u których wykryto koronawirusa, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Autor: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Włochy, pacjentka, uwaga, pilne, ofiara śmiertelna, koronawirus, stan ciężki
W związku z wirusem zamknięto wszystkie prywatne i publiczne placówki dla seniorów i osób niepełnosprawnych

Po dzieciach i młodzieży – czas na seniorów i osoby niepełnosprawne. Od dziś zamknięte są środowiskowe domy pomocy, centra i kluby integracji społecznej, dzienne domy i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV