Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piękne i zabytkowe obiekty, szesnaście „stacji”. Na Szlaku Świętej Warmii pojawiły się pierwsze grupy turystów

Na Szlaku Świętej Warmii pojawiły się pierwsze grupy turystów

W Bałdach odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Szlaku Świętej Warmii. Z zachowaniem reżimu sanitarnego szlakiem przeszły dwie pierwsze grupy turystów wraz z przewodnikami PTTK.

Szlak „turystyczno-pielgrzymkowy” Święta Warmia tworzy 16 stacji” obejmujących nie tylko mniej lub bardziej znane lokalne sanktuaria, ale także miejsca związane z ludźmi i historią biskupiego księstwa warmińskiego. Pierwsza z nich to Bałdy, Wrota Warmii. Szlak przebiega też przez 15 innych miejscowości, m.in. Świętą Lipkę czy Stoczek Klasztorny oraz Braniewo – pierwszą historyczną stolicę regionu.

To znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria czy szlaki pątnicze, ale także obiekty sakralne związane z różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym, a nawet legendarnym – przypomina Andrzej Abako starosta olsztyński.

00:00 / 00:00

Szlak Świętej Warmii może być ciekawym dodatkiem do urlopu, ale też głównym celem wakacyjnej podróży – mówi Marian Jurak prezes PTTK w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Na Szlaku Świętej Warmii jest Gietrzwałd – jedyne w kraju, oficjalnie uznane przez Kościół, miejsce cudu objawień Matki Boskiej. Są także m.in. zamek i katedra w Olsztynie, Kalwaria w Głotowie, kościół halowy w Dobrym Mieście, czy Stoczek Klasztorny, w którym przez 3 lata więziony był prymas tysiąclecia Stefan Wyszyński, a także Święta Lipka, zwana Częstochową Północy na granicy Warmii i Mazur.

Na Warmii znajduje się ponad 2,5 tys. zabytkowych obiektów sakralnych. Szlak Świętej Warmii powstał pod patronatem Metropolity warmińskiego arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Przygotowano też przewodnik i audiobook po Szlaku. W działania powiatu, promujące Szlak Świętej Warmii, zaangażowały się inne lokalne samorządy i firmy – np. jedna z piekarni przygotowała „warmiński chleb pielgrzyma”.

Na Szlaku Świętej Warmii pojawiły się pierwsze grupy turystów

Na Szlaku Świętej Warmii pojawiły się pierwsze grupy turystów

Na Szlaku Świętej Warmii pojawiły się pierwsze grupy turystów

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w turystyka, Marian Jurak, pielgrzymi, Andrzej Abako, szlak Świętej Warmii
Tarcza 5.0 szansą m.in. dla branży turystycznej i estradowej. Kto jeszcze może liczyć na ulgi?

Od 15 października kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do ZUS o pomoc finansową. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej....

Zamknij
RadioOlsztynTV