Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Picie kawy i zielonej herbaty chroni przed cukrzycą

Zielona herbata

Niektóre napoje zawierające kofeinę mogą obniżać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 – wskazują najnowsze badania japońskich naukowców. Wynika z nich, że najlepiej przed tą chorobą chroni picie czterech filiżanek kawy lub zielonej herbaty dziennie.

Badania wykazały, że osoby, które wypijały jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie, ryzyko wystąpienia cukrzycy zmniejszało się o 15 procent. Picie dwóch lub trzech filiżanek powodowało spadek tego ryzyka o 27 procent, a cztery filiżanki herbaty zmniejszały to ryzyko o 40 procent. W przypadku kawy te dane prezentowały się następująco: jedna filiżanka – spadek ryzyka cukrzycy o 12 procent, dwie-trzy – o 19 procent, cztery – o 41 procent.

Co więcej, ryzyko śmierci było jeszcze niższe w przypadku osób, które piły oba napoje codziennie. Było ono niższe o 51 procent u osób wypijających od dwóch do trzech filiżanek zielonej herbaty oraz dwóch lub więcej filiżanek kawy. Ryzyko malało o 58 procent przy czterech lub więcej filiżankach zielonej herbaty i jednej filiżance kawy dziennie, a aż o 63 procent mniejsze przy kombinacji czterech lub więcej filiżanek zielonej herbaty i dwóch lub więcej filiżanek kawy dziennie.

Zielona herbata zawiera substancje, które mogą przynosić korzyści zdrowotne, w tym związki fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne. Już wcześniejsze badania wskazywały na to, że napój ten może zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy. Według jednego z badań przeprowadzonych w Japonii, ludzie, którzy codziennie pili sześć lub więcej filiżanek zielonej herbaty, byli o 33 procent mniej narażeni na cukrzycę typu 2 niż osoby, które piły tylko jedną filiżankę tygodniowo. Inne badanie wykazało, że ludzie, którzy pili zieloną herbatę konsekwentnie przez okres 10 lat, mieli mniejszy obwód talii i niższy poziom tkanki tłuszczowej, co pokazuje, że herbata może odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka otyłości.

Również kawa zawiera związki fenolowe i kofeinę, a także inne bioaktywne składniki, które mogą mieć korzystne skutki zdrowotne. Doniesiono, że związki fenolowe występujące w kawie, takie jak kwas chlorogenowy, mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Oczywiście w przypadku kawy należy kierować się zdrowym rozsądkiem, szczególnie, jeśli jesteśmy podatni na działanie kofeiny. Eksperci zalecają, by nie pić więcej niż cztery filiżanki tego napoju dziennie.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP Life

Więcej w zdrowie
Tysiące pytań i odpowiedzi. NFZ przez całą dobę odbiera telefony od pacjentów

Jak powinna przebiegać kwarantanna i kto powinien zostać nią objęty - to tylko niektóre z pytań na jakie odpowiadają obecnie pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia. Codziennie odbierają...

Zamknij
RadioOlsztynTV