Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Picie alkoholu i złe parkowanie to najczęściej zgłaszane problemy. Na co jeszcze skarżą się mieszkańcy?

Fot. fotolia.com

Picie alkoholu w miejscach publicznych, nieprawidłowe parkowanie i przekraczanie dozwolonej prędkości – to problemy najczęściej zgłaszane policji przez mieszkańców Warmii i Mazur za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

W ubiegłym roku w województwie dokonano ponad 14,5 tysiąca zgłoszeń, z czego ponad połowa z nich została potwierdzona. Jeśli spojrzeć na Olsztyn – największe natężenie zgłoszeń dotyczących alkoholu odnotowano w rejonie ulicy Murzynowskiego, natomiast dotyczących nieprawidłowego parkowania – w okolicach ulic Stawigudzkiej i Złotej.

W sumie Krajowa Mapa pozwala zgłaszać wykroczenia w 25 różnych kategoriach. Niebawem ma dojść kolejna – palenie śmieci w piecach. W ubiegłym roku policjanci potwierdzili ponad połowę zgłoszeń.

Te niepotwierdzone to często efekt zbyt małej precyzji w opisie zgłoszenia. Np. ktoś zgłasza nam gromadzenie się młodzieży, czy picie alkoholu w miejscu niedozwolonym. W opisie podaje miejsca i datę, ale nie podaje godziny. Patrol jedzie na miejsce w godzinach popołudniowych, a później okazuje się, że ta młodzież gromadziła się tam rano. Dlatego ważna jest precyzja opisu

– mówi podkomisarz Izabela Niedźwiedzka-Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Trzeba też pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomaga ścigać zwłaszcza te wykroczenia, które powtarzają się w danym rejonie. Policja zgodnie z przepisami ma 2 dni na sprawdzenie każdego sygnału. Jeśli go nie potwierdzi, to na pewno odwiedzi to miejsce ponownie. – Później policjanci w służbie patrolowej zwracają szczególną uwagę na takie miejsca, zwłaszcza jeśli powtarzają się one podczas zgłoszeń – podkreśla podkom. Niedźwiedzka-Pardela.

Mapa nie jest natomiast narzędziem do wzywania policji do pilnych zdarzeń – w takich przypadkach należy korzystać nie z Internetu, a z telefonu i numeru alarmowego 112.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, KWP, zgłoszenie
Wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Siła uderzenia rozerwała auto na pół

O niesamowitym szczęściu może mówić 61-letni kierowca, który na leśnym i oblodzonym odcinku drogi wpadł w poślizg. Chociaż siła uderzenia była tak duża, że auto rozerwało...

Zamknij
RadioOlsztynTV