Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Patria Nostra i Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych skierowały list do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej

Fot. pixabay.com

Stowarzyszenie Patria Nostra oraz Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych skierowały list otwarty do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej. Zawarto w nim pytania dotyczące praworządności w Unii Europejskiej.

Jak wskazuje Patria Nostra, jeden z wiodących krajów Wspólnoty – Niemcy – odmawia wykonania prawomocnego wyroku polskiego sądu na swoim terenie i tym samym łamie traktaty europejskie o wzajemnym uznawaniu przez państwa członkowskie wyroków sądów.

Chodzi o przeproszenie byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Karola Tendery za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady” przez niemiecką telewizję publiczną ZDF.

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że wyrok rażąco narusza europejskie i niemieckie prawo, bo zdanie o „polskim obozie zagłady” było jedynie opinią – wyjaśnia mecenas Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, że w tej sprawie – w kwietniu tego roku – Stowarzyszenie Patria Nostra zwróciło się bezpośrednio do Very Jourovej i otrzymało odpowiedź, że Komisja Europejska się tym nie zajmie.

Wobec tego w maju stowarzyszenie zwróciło się do Parlamentu Europejskiego, ale do tej pory nie otrzymało odpowiedzi.

Publikujemy treść listu do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UE, list, Patria Nostra, Lech Obara, Vera Jourova, praworządność, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych
Lokalni przedsiębiorcy obawiają się budowy dużego tartaku pod Nidzicą. „Nie będziemy konkurencją dla wielkiej korporacji”

Przedsiębiorcy z branży drzewnej obawiają się budowy dużego tartaku pod Nidzicą. W ich ocenie gigant znacznie utrudni im dostęp do surowca i w konsekwencji może doprowadzić...

Zamknij
RadioOlsztynTV