Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pasjonat historii znalazł miecz, prawdopodobnie z bitwy pod Grunwaldem

Pasjonat historii i detektorysta Aleksander Miedwiediew znalazł niedaleko Olsztyna nagi miecz, pochwę, pas rycerski i dwa przytwierdzone do niego noże – prawdopodobnie pochodzące z czasu Bitwy pod Grunwaldem. Znalezisko przekazał marszałkowi województwa, a ten – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

O wyjątkowym znalezisku poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W przesłanym komunikacie podano, że „takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia”.

To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie

– poinformował znalazca zabytków Aleksander Miedwiediew.

Dodał, że w tamtym czasie były to niezwykle cenne rzeczy, których wartość można porównać do ceny dzisiejszego auta osobowego.

Miedwiediew odkrył te przedmioty pod Olsztynem. Dokładnego miejsca znaleziska nie ujawniono, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej poinformował, że trwają przygotowania, aby w tym miejscu przeprowadzić prace archeologiczne.

Zastanawiające jest, że nikt tych przedmiotów, bardzo wówczas cennych, nie przywłaszczył. Być może uda się odnaleźć szczątki rycerza, do którego należały te rzeczy

– powiedział Drej.

Aleksander Miedwiediew przekazał znaleziska marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi. Ze względu na pandemię uroczystość odbyła się bez udziału mediów, urząd poinformował o niej post factum. Podano, że marszałek przekazał znalezisko Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które podda teraz wszystkie znalezione przedmioty konserwacji.

Zestaw orężny zostanie teraz poddany czynnościom konserwacyjnym i badawczym. Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy

– dodał Drej.

Dyrektor muzeum ocenia, iż to sensacja na skalę europejską:

Niewątpliwie jest to sensacja archeologiczna, dlatego że, według mojej wiedzy, ostatni raz tego typu miecz, w takim stanie zachowania, został przekazany do muzeum w Elblągu w 1958 roku. Ten miecz został znaleziony z całym wyposażeniem rycerskim: klamry od pasa, trzewik od pochwy miecza, czyli pełne opasanie rycerskie łącznie z dwoma nożami (…).

00:00 / 00:00

Dyrektor Drej zaznacza, że teraz zabytek będzie badany i konserwowany. To da więcej informacji na temat właściciela oręża, choć pierwsze obserwacje już są:

Ubogie wyposażenie w postaci małoozdobnych klamr od pasa rycerskiego pozwala nam snuć pewne hipotezy badawcze, iż jest to miecz, który miał przypasany Krzyżak.

00:00 / 00:00

Aleksander Miedwiediew ma na swoim koncie także inne sensacyjne znaleziska – podczas prac archeologicznych, które od lat odbywają się wczesną jesienią na Polach Grunwaldu odnalazł w 2020 roku dwa doskonale zachowane topory bojowe. One także trafiły do grunwaldzkiego muzeum.

Zabiegi konserwacyjne artefaktu będą trwały kilka miesięcy. Dokładnie badane będzie także miejsce cennego znaleziska.

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)/B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko/M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeologia, bitwa pod Grunwaldem
Skarb na wystawie w Ełku. Sensacja archeologiczna ubiegłego roku już dostępna dla zwiedziających

W Muzeum Historycznym w Ełku można obejrzeć prawdziwy skarb odkryty przez stowarzyszenie Jaćwież. To ponad 500 monet z pierwszej połowy XVII wieku, które prawdopodobnie stanowiły depozyt...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV