Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Partia Razem przeciwna organizacji 74. rocznicy powstania NSZ w elbląskim ratuszu

Na konferencji prasowej doszło do przepychanek słownych pomiędzy ONR, Elbląskimi Patriotami a partią RAZEM, fot. Bartłomiej Ryś (elblag.net)

Partia Razem domaga się od prezydenta Elbląga cofnięcia zgody na wynajęcie Ratusza Staromiejskiego na organizację uroczystości 74. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Chodzi o ONR, który znalazł się na plakacie wśród organizatorów obchodów.

Protest związany jest z kampanią ”Zero tolerancji dla współpracy państwa ze skrajną prawicą”. Obchody rocznicowe mają odbyć się w sobotę w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu, 24 września o godz. 15.00. W programie przewidziano udział i wystąpienia: Tadeusza Płużańskiego, Janusza Niemca, syna mjr Antoniego Żubryda oraz film Iwony Bartólewskiej „List do syna” o mjr Antonim Żubrydzie z NSZ. Koncert ma również dać raper Basti. Organizatorzy wynajęli od Urzędu Miejskiego w Elblągu salę w Ratuszu Staromiejskim. Prezydent miasta wyraził na to zgodę.

Jednak przeciwko organizacji tej uroczystości protestują elbląscy działacze partii Razem, wsparci przez członków ugrupowania z całego województwa. Domagają się, aby prezydent Wróblewski cofnął zgodę na wynajęcie sali dla tej uroczystości. Podczas konferencji prasowej, pod Ratuszem Staromiejskim, członkowie Razem wskazali, że ONR – jeden ze współorganizatorów uroczystości, to „organizacja nacjonalistyczna i neofaszystowska”. Natomiast Narodowe Siły Zbrojne w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu dopuszczały się mordów na Polakach i Żydach. Ponadto, jak informowali działacze partii Razem, NSZ kolaborowały w czasie wojny z Niemcami. – Protestujemy wszędzie tam, gdzie władze lokalne, samorządowe, dopuszczają do głosu a nawet współpracują z organizacjami nacjonalistycznymi pokroju Obozu Narodowo-Radykalnego. Jako partia staramy się o delegalizację ONR-u – mówił przedstawiciel Razem. – Domagamy się, aby prezydent Elbląga cofnął decyzję o wynajęciu sali w obiekcie samorządowym na taką uroczystość. Wyrażając bowiem na to zgodę, prezydent niejako popiera działania neofaszystów z ONR.

Obecny na spotkaniu był również przedstawiciel Stowarzyszenia „Elbląscy Patrioci”, który wyjaśniał, że uroczystość nie ma charakteru politycznego, ale rocznicowy. ONR jest zaś legalnie działającym stowarzyszeniem, i jednym ze współorganizatorów spotkania. Sama uroczystość jest zaś otwarta dla wszystkich chętnych. Zaproszenia są rozdawane dlatego, że ilość miejsc na sali jest ograniczona. Brygady Warmińsko – Mazurskiej Obozu Narodowo-Radykalnego wydała oświadczenie w sprawie elbląskich obchodów 74. Rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Czytamy w nim m.in.:

20 września 1942 został wydany rozkaz oficjalnie powołujący do życia Narodowe Siły Zbrojne, według wielu historyków drugą liczebnie po AK siłę zbrojną w kraju. W skład nowej formacji weszła m. in. Organizacja Wojskowa Związek Jaszczurczy, założona przez przedwojennych działaczy ONR. Doskonały wywiad rozpracowujący posunięcia Trzeciej Rzeszy, dorobek ideowy Lecha Karola Neymana (działacza ONR) który opracował projekt powojennej granicy zachodniej kraju, czy działalność Brygady Świętokrzyskiej NSZ, która swój szlak bojowy zwieńczyła wyzwalając obóz koncentracyjny dla żydowskich kobiet w czeskim Holiszowie – wszystkie te osiągnięcia zaliczyć należy na poczet zasług naszych ideowych ojców.

Działacze Partii Razem miotają w naszym kierunku oszczerstwami zupełnie bezmyślnie i bez sensu. Zarzucają nam rasizm, faszyzm i ksenofobię, lecz nie zniżają się do merytorycznego uargumentowania swych zarzutów. Poniekąd słusznie, próba taka zakończyłaby się bowiem ich kompletną kompromitacją. Rasizm i ksenofobia napawają nas jako katolików odrazą, zaś faszyzm (w rozumieniu encyklopedycznym) jest ruchem odległym od narodowego radykalizmu (aby się o tym przekonać wystarczy wiedza na poziomie portalu Wikipedia).

Posłuchaj relacji z Elbląga Miry Stankiewicz.

00:00 / 00:00

 

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ONR, Partia Razem
Partia Razem przeciwko obchodom powstania NSZ

Partia Razem domaga się od prezydenta Elbląga cofnięcia zgody na wynajęcie Ratusza Staromiejskiego na organizację uroczystości 74. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Chodzi o ONR, który...

Zamknij
RadioOlsztynTV