Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Parlamentarzyści o wstrzymaniu dostaw gazu z Rosji: byliśmy gotowi na taki scenariusz

Posłowie: Iwona Arent (PiS), Jerzy Wcisła (PO)

O wstrzymaniu przez rosyjski Gazprom dostaw gazu do Polski i pomocy uchodźcom z Ukrainy rozmawiali parlamentarzyści goszczący w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn. Z posłanką PiS Iwoną Arent i senatorem PO Jerzym Wcisłą rozmawiał Krzysztof Kaszubski.

– Wszystko było wkalkulowane – tak o odcięciu rosyjskich dostaw gazu do Polski mówiła poseł PiS Iwona Arent. Wiceprzewodnicząca delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zaznaczyła, że Polska od dłuższego czasu przygotowywała się na taki scenariusz.

Podchodzimy do tego spokojnie, dlatego że od 2015 roku dywersyfikowaliśmy źródła dostępu gazu. Niedługo zostanie uruchomiony Baltic Pipe (red. gazociąg łączących Norwegię, Danię i Polskę). Gdy Prawo i Sprawiedliwość zaczęło rządzić zabezpieczaliśmy środki.

– Wojna w Ukrainie pokazuje, jak niepewnym partnerem jest Rosja – dodał senator PO Jerzy Wcisła.

Polityka przyciągania Rosji do Europy chyba już umarła. Trzeba się przestawić na inne rozwiązanie, być może na wykorzystanie połączeń z krajami nadbałtyckimi. Nasze województwo też by z tego skorzystało.

PGNiG podało w komunikacie giełdowym, że Gazprom dziś o 8 rano wstrzymał dostawy gazu do Polski. Dodano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach. Gazprom odciął dostawy gazu na Litwę i do Bułgarii.

Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

– Na wsparcie uchodźcom z Ukrainy nie dostaliśmy złamanego grosza – mówiła w Porannych Pytaniach Iwona Arent. Dodała, że Komisja Europejska wspomagała kraje, które przyjmowały uchodźców.

Przypomnę, że ogromne pieniądze dostały Turcja, kiedy był problem uchodźców. Dostała Grecja, dostały Włochy, gdzie liczba uchodźców było dużo mniejsza. O to nie trzeba pytać nas, ale pana senatora i posłów opozycji. Dlaczego tak się dzieje, że Komisja Europejska nie uruchamia nam tych pieniędzy.

Senator PO Jerzy Wcisła przekonywał, że to PiS nie potrafi się porozumieć z Komisją Europejską, bo już rok temu miała być zlikwidowana Izba Dyscyplinarna.

Izba Dyscyplinarna zamyka Polsce drogę do środków unijnych. Jeżeli chodzi o uchodźców, trzeba rozmawiać z Unią Europejską, a nie pokrzykiwać na konferencjach prasowych, jak to robi pan Morawiecki. To wy odpowiadacie za to, że nie ma środków unijnych.

Do tej pory Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki przekazał ponad 32 miliony złotych jednostkom samorządu terytorialnego na pomoc przebywającym w regionie uchodźcom. Chodzi m.in. o opłacenie zakwaterowania i wyżywienia w ośrodkach, a także u polskich rodzin, którzy goszczą obywateli Ukrainy. Pieniądze pochodziły w budżetu państwa.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, gaz, poseł, PiS, wojna, PO, Rosja, senator, Ukraina, Iwona Arent, Jerzy Wcisła, uchodźcy, dostawy
Gazprom całkowicie wstrzymuje dostawy gazu do Polski. „Jesteśmy gotowi na pełną niezależność”

Gazprom w środę od godziny 8 czasu polskiego całkowicie wstrzyma dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV