Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Papież mianował biskupa pomocniczego diecezji ełckiej

Fot. Diecezja Ełcka

Papież Franciszek mianował ks. Dariusza Zalewskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Do tej pory był on proboszczem parafii bł. Karoliny Kózkowny w Ełku.

Decyzję papieża przekazała Konferencja Episkopatu Polski.

Ks. Dariusz Zalewski urodził się 29 stycznia 1974 r. w Augustowie. W latach 1994-2000 był w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2000 roku w katedrze ełckiej św. Wojciecha, biskupa i męczennika. W latach 2000-2001 był wikariuszem parafii św. Mikołaja w Mikołajkach.

Z komunikatu KEP wynika, że ks. Zalewski w latach 2001-2008 odbywał studia specjalistyczne w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” w Rzymie. W roku 2010 uzyskał stopień doktora w zakresie patrystyki. W czasie pobytu w Rzymie pomagał duszpastersko w parafii św. Agnieszki w Modenie i pracował w duszpasterstwie chorych jako kapelan w poliklinice „Umberto I”.

W latach 2008-2010 był notariuszem ełckiej kurii diecezjalnej oraz rzecznikiem diecezji. Prowadził też wykłady z patrystyki i zajęcia z łaciny w tamtejszym seminarium duchownym. W latach 2010-2012 był wicekanclerzem kurii diecezjalnej, pracował w duszpasterstwie akademickim i był prefektem roku propedeutycznego seminarium diecezji ełckiej. W latach 2014-2019 był ojcem duchownym wyższego seminarium duchownego diecezji ełckiej.

Aktualnie ks. Dariusz Zalewski jest proboszczem parafii bł. Karoliny Kózkówny w Ełku i dyrektorem wydziału życia konsekrowanego kurii diecezjalnej w Ełku. Poza językiem ojczystym, zna języki: włoski, łaciński i angielski.

Biskup pomocniczy Dariusz Zalewski. Fot. BP KEP

Autor: K. Kantor za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biskup, kościół, papież, diecezja ełcka, biskup pomocniczy
Pierwsze pielgrzymki dotarły na Jasną Górę

Do pokonania mieli łącznie 430 kilometrów. Pielgrzymi z Warmii i Mazur, którzy dwanaście dni temu wyruszyli z Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie na Jasną Górę – jutro...

Zamknij
RadioOlsztynTV