Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Papież Franciszek: Unia Europejska stoi w momencie pandemii przed epokowym wyzwaniem

Papież Franciszek. Fot. M. Mazur/episkopat.pl

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu powiedział, że Unia Europejska stoi w obecnym momencie pandemii przed epokowym wyzwaniem, od którego – jak dodał – zależeć będzie przyszłość jej samej i całego świata. Apelował o solidarność i unikanie podziałów.

W orędziu wygłoszonym w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po mszy w pustej bazylice Świętego Piotra, gdzie nie było wiernych, papież mówił: „Spośród wielu obszarów świata dotkniętych koronawirusem kieruję szczególną myśl ku Europie”.

Po drugiej wojnie światowej ten umiłowany kontynent mógł się ponownie odrodzić dzięki konkretnemu duchowi solidarności, który umożliwił mu przezwyciężenie rywalizacji z przeszłości. Tym pilniejsze jest, zwłaszcza w dzisiejszych okolicznościach, aby nie ożywiać tej rywalizacji, ale aby wszyscy uznali się za część jednej rodziny i wzajemnie się wspierali

– dodał.

Papież jasno podkreślił, że Unia Europejska stoi obecnie przed epokowym wyzwaniem, od którego zależeć także przyszłość całego świata.

Nie można stracić okazji, by dać kolejny dowód solidarności, także poprzez uciekanie się do rozwiązań innowacyjnych

– mówił papież.

Franciszek przestrzegł kraje europejskie przed „egoizmem interesów partykularnych i pokusą powrotu do przeszłości”, bo to niesie „zagrożenie wystawienia na ciężką próbę pokojowego współistnienia i rozwoju przyszłych pokoleń”.

Papież podkreślił, że swoje myśli kieruje przede wszystkim do tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci koronawirusem, do chorych i zmarłych oraz członków ich rodzin, „z którymi niekiedy nie zdołali się nawet pożegnać”.

Niech nie zabraknie pocieszenia i niezbędnej pomocy osobom, które są w sytuacji szczególnie trudnej, jak pracujący w domach opieki lub mieszkający w koszarach i więzieniach. Dla wielu jest to Wielkanoc samotności, przeżywana w żałobie i pośród wielu trudności, jakie powoduje pandemia, od cierpienia fizycznego po problemy ekonomiczne

– powiedział papież.

 

Źródło: PAP
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papież, Franciszek, Wielkanoc
Inicjatywa #Wielkanoc – stwórzmy wirtualny stół wielkanocny

  Epidemia uniemożliwia nam spotkania z rodziną i znajomymi, ale możemy przesyłać im zdjęcia, filmy z życzeniami i umieszczać je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV