Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Panteon Żołnierzy Wyklętych powstanie na cmentarzu w Orłowie

Cmentarz w Orłowie – tu pochowano 9 żołnierzy. Trwają poszukiwania kolejnych mogił. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

 Uroczyste odsłonięcie panteonu zaplanowano 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości.

Zastępca wójta Wydmin Maria Dolecka wyjaśnia, że  na terenie ich gminy pochowani zostali żołnierze 3. Brygady Wileńskiej NZW, polegli 15 lutego 1946 roku w bitwie z NKWD. Teraz należy im się godne upamiętnienie.

– Żołnierze byli pochowani po kryjomu, nie mieli grobów, tylko wspólną mogiłę. Pochowała ich nieżyjąca już Stefania Gazda ze swoim bratem. Tak naprawdę w nowej rzeczywistości pamięć o Żołnierzach Wyklętych ujrzała światło dzienne. Po ich pochówku przyszedł moment na to, żeby ich upamiętnić – wyjaśnia Maria Dolecka

00:00 / 00:00

Lokalne władze od ponad dwóch lat planowały budowę panteonu. Koszt  to prawie 200 tysięcy złotych, ale 156 tysięcy  dotacji pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałe 40 tysięcy dołożyła gmina.

Samorząd wspiera też inne formy upamiętnienia żołnierzy wyklętych. We wrześniu otwarto między Wydminami a Gajrowskimi szlak edukacyjno-historyczny poświęcony oddziałom NZW.

 

Autor: PAP/K.Piasecka

Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Orłowo, gmina Wydminy, Maria Dolecka, żołnierze 3. Brygady Wileńskiej NZW
Zamiast modernizować drogi gmina utrzymuje stado krów

Około 200 tysięcy złotych musiała, do tej pory, wydać gmina Wielbark na utrzymanie stada krów. To dlatego, że od 2 lat gmina jest właścicielem 20 sztuk...

Zamknij
RadioOlsztynTV