Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Pamiętają o doktor Oli

Mija 20 lat od zabójstwa znanej elbląskiej lekarki i działaczki społecznej Aleksandry Gabrysiak. Ona i jej 19-letnia córka Marysia zostały zamordowane 6 lutego 1993 roku we własnym domu. Zabójcą okazał się człowiek, któremu doktor Ola wcześniej pomagała. Za podwójne morderstwo skazany został na dożywocie. Ta tragedia wstrząsnęła miastem.

Do dziś, w każdą rocznicę śmierci doktor Oli pod tablicą na kamienicy, w której mieszkała, pojawiają się znicze i kwiaty. Jej pamięć uhonorowana została także ustanowieniem elbląskiej nagrody za najlepsze przedsięwzięcie w sektorze pozarządowym. Imię Aleksandry Gabrysiak nosi także Elbląskie Hospicjum.

Od 10 lat czynione są starania o beatyfikację doktor Oli. Wciąż zbierane są świadectwa osób, które za jej wstawiennictwem otrzymały łaski. Doktor Ola – bo tak do dziś o niej się mówi w Elblągu – nazywana była lekarzem duszy i ciała. Dzięki niej powstał Dom Samotnej Matki, hospicjum i poradnia rodzinna w Kościele Bożego Ciała.

Zawodowo doktor Aleksandra Gabrysiak zajmowała się osobami uzależnionymi. Jak wspominają jej współpracownicy, pomoc jakiej udzielała alkoholikom, narkomanom czy więźniom przekraczała granice zwykłej porady medycznej. Nie czekała na nich za biurkiem, często sama szukała ich w różnych miejscach, a jej dom był otwarty dla każdego kto potrzebował wsparcia.

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Spał z pociskiem moździerzowym

Wyjątkowo lekkomyślny okazał się Mirosław K. 47-latek w swoim mieszkaniu za łóżkiem przechowywał... pocisk moździerzowy. W środę 6 lutego tuż przed 7.00 kętrzyńscy policjanci otrzymali informację,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV