Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Otwarcie stacji meteo w Rumianie cieszy rolników

W Rumianie, w gminie Rybno, otwarto stację meteorologiczną. Fot. W. Jermakow

Gmina Rybno, w powiecie działdowskim, ma swoją stację meteo. Została otwarta dziś (20 czerwca) w Rumianie.

Pracownicy stacji mają odnotowywać stan pogody, co pomoże w uniknięciu takich sytuacji jak ta z ubiegłego roku. Wtedy rolnicy z Warmii i Mazur zostali dotknięci suszą. Ci z gminy Rybno byli poszkodowani podwójnie, bo nie dostali pomocy od państwa.

Według oficjalnych danych suszy u nich nie było – urzędnicy wykorzystali dane ze stacji w Mławie, oddalonej o 50 km. Natomiast raport dotyczący upraw rolników z Grodziczna był przygotowywany na podstawie danych z innej placówki i w tym przypadku poszkodowani dostali pieniądze.

– To niesprawiedliwe – uważa wójt Rybna, Tomasz Węgrzynowski – w Grodzicznie i u nas pogoda była taka sama. Nowa stacja da nam poczucie sprawiedliwości w ocenie ewentualnych strat w przyszłości.  

Posłuchaj relacji Wojciecha Jermakowa

00:00 / 00:00

Czujniki na stacji meteo w Rumianie – ten mały na ziemi określa temperaturę, wyższy mierzy opady. Fot. W. Jermakow

Zmiany sposobu wyliczania strat i przyznawania preferencyjnych kredytów poszkodowanym rolnikom zapowiedział na uroczystości w Rumianie wiceminister rolnictwa, Zbigniew Babalski. Nowa ustawa ma wejść w życie w styczniu 2017 roku.

Zbigniew Babalski zapowiedział również, że od przyszłego roku pozostaną dwie agencje: Agencja Nieruchomości Rolnych oraz połączone w jedną instytucję Agencje: Rynku Rolnego oraz Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

00:00 / 00:00

Zdaniem ministra, pracownicy obu instytucji nie powinni obawiać się zwolnień

00:00 / 00:00

Nowy organ ma skupiać w jednym miejscu wszystkie działania związane z przyznawaniem pieniędzy rolnikom oraz kontrolą ich wydawania. Ma także nadzorować rynek rolny. Agencja Nieruchomości Rolnych – tak jak dziś – będzie się zajmowała kontrolą nad państwową ziemią rolną. W jej zasobach jest milion czterysta tysięcy hektarów.

Gmina Rybno za ponad 50 tysięcy złotych zbudowała własną stację w Rumianie, która będzie przekazywała dane do instytutu w Puławach. To druga tego typu samorządowa stacja meteorologiczna w Polsce. Ubiegłoroczne straty spowodowane suszą na Warmii i Mazurach wyceniono na 10 milionów złotych.

W Rumianie, w gminie Rybno, otwarto stację meteorologiczną. Fot. W. Jermakow

 

(wjer/bsc/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rumian, Rybno, meteo, stacja meteo, powiat działdowski
Wojewoda z wizytą w Rybnie

Nowy wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki odwiedził Rybno w powiecie działdowskim. Podczas pierwszej roboczej wizyty spotkał się z mieszkańcami gminy. Rozmowy dotyczyły ochrony zdrowia, dróg i gminnego...

Zamknij
RadioOlsztynTV