Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oszuści nie odpuszczają. Kolejny raz podszywają się pod ZUS

Fot. pixabay

Ponownie uaktywnili się oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS apeluje do klientów o szczególną ostrożność przy otwieraniu maili i odpowiadaniu na nie. Trzeba dokładnie zwracać uwagę na adres, z którego przychodzą.

W ostatnich dniach liczna grupa klientów ZUS-u, w różnych częściach Polski, otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy sugerują, że nadawcą jest ZUS.

Jednak są to oszuści. Obecnie posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl oraz zus.@zua.pl. Żaden z adresów nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. ZUS nie stosuje też w swoich adresach mailowych rozwinięcia „gov.pl”, które pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że kontakt elektroniczny z jego strony możliwy tylko w sytuacji, gdy klient ma profil na Platformie Usług Elektronicznych i zgodził się na taką formę kontaktu. W żadnym przypadku nie można odpowiadać na podejrzane maile, ani nie otwierać zawartych w nich załączników.

Jeżeli mamy wątpliwości co do nadawcy, należy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS-u lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr 22 560 16 00.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, oszuści
Niższe podatki i składki ZUS. Koalicja Obywatelska przedstawiła propozycje dla pracujących, politycy PiS odpowiadają

Koalicja Obywatelska przedstawiła swoje propozycje na nadchodzącą kadencję parlamentarną. Jedna z nich dotyczy podatków i składek ZUS. - Chcemy, by praca się opłacała - mówi kandydat...

Zamknij
RadioOlsztynTV