Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -8 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostróda nie może sprzedać aresztu śledczego dla kobiet. Mimo obniżenia ceny nikt nie przystąpił do przetargu

Dawny areszt śledczy dla kobiet w Ostródzie

Starostwu powiatowemu w Ostródzie ponownie nie udało się znaleźć kupca na dawny areszt śledczy dla kobiet. Pomimo obniżenia ceny wywoławczej do 1,4 mln zł nikt nie przystąpił do drugiego przetargu na sprzedaż tej nieruchomości.

Jak poinformował w komunikacie starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, drugi przetarg ustny nieograniczony na kompleks zabudowań po dawnym areszcie zakończył się wynikiem negatywnym. Wymagane wadium wpłaciły dwie osoby, ale nikt nie przystąpił do przetargu.

Cena wywoławcza gruntów z dziewięcioma budynkami o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1 tys.600 m kw. oraz budynkami służącymi obsłudze całego kompleksu wynosiła 1 mln 400 tys. zł.

Starostwo po raz pierwszy próbowało sprzedać nieruchomość w sierpniu, ale nikt nie zaoferował kwoty wyższej od ceny wywoławczej, która wówczas sięgała ponad  1 mln 600 tys. zł.

Władze powiatu miały nadzieję, że znajdą się chętni, bo budynek jest położony w pobliżu bulwaru i brzegu Jeziora Drwęckiego, czyli w reprezentacyjnej części miasta. Według samorządowców warto tam stworzyć np. hostel, ponieważ możliwość przenocowania w murach dawnego więzienia mogłaby być atrakcyjna dla turystów.

Główny budynek dawnego kompleksu penitencjarno-administracyjnego i warsztaty zbudowano przed II wojną światową, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku. Od początku obiekt pełnił funkcje więzienia. Od 1978 roku był to areszt śledczy dla kobiet, przewidziany na 75 miejsc. Ostatni kapitalny remont przeprowadzono tam w 1973 roku. W ocenie służby więziennej, położenie i wymiary działki praktycznie uniemożliwiały rozbudowę jednostki.

Ostródzki areszt dla kobiet był jedną z placówek, które z końcem marca 2018 roku zostały zlikwidowane, decyzją resortu sprawiedliwości, w związku z reorganizacją funkcjonowania więziennictwa. Miało to służyć m.in. optymalizacji kosztów i poprawie warunków służby. Od tego czasu budynki przy ul. Olsztyńskiej stoją puste. Nieruchomość należy do Skarbu Państwa reprezentowanego przez starostę ostródzkiego.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Adobe Stock

Autor: PAP (M. Boguszewsk)
Redakcja: A. Chmielewska/B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, Ostróda, przetarg, sprzedaż, starostwo powiatowe, kompleks, areszt dla kobiet
Zabytkowa willa Grunau’a w Elblągu czeka na nowego właściciela

Zabytkowa willa Ignacego Grunau'a znowu wystawiona na sprzedaż. Ten elbląski zabytek wciąż czeka na pilną renowację. Stan techniczny willi jest coraz gorszy. Dwa lata temu, kiedy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV