Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Osobom, które jeszcze nie przestawiły zegarków przypominamy, że przeszliśmy na czas zimowy


W nocy spaliśmy o godzinę dłużej. Wskazówki zegarów cofnęliśmy z godziny 3 na 2. Do czasu letniego wrócimy w ostatni weekend marca.

Zmiana czasu na zimowy kojarzy się z komfortem dłuższego snu, ale naukowcy nie mają wątpliwości, że przestawianie wskazówek zegarków na dłuższą metę ma zły wpływ na organizmy. Zapytaliśmy studentów z Olsztyna, o efekty zmiany czasu.

Czas zimowy jest właściwy dla geograficznego położenia Polski. Czas letni wprowadzono, aby lepiej wykorzystać światło słoneczne i oszczędzać energię. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla jednak, że eksperci nie są zgodni, czy współcześnie taki zabieg ma sens. Przypomina, że wiele biur i mieszkań jest wyposażonych w urządzenia elektryczne, które zużywają prąd niezależnie od pory roku.

Tymczasem minął rok od prezentacji raportu Fundacji Republikańskiej, według którego zmiana czasu nie przynosi korzyści. Jeden z autorów tego dokumentu Radosław Żydok wyjaśnia, że dzięki reportowi dyskusja na temat zmiany czasu stała się bardziej powszechna, a argumenty z raportu znalazły zrozumienie w różnych środowiskach.

Postulat dotyczący zniesienia zmiany czasu sformalizowało Polskie Stronnictwo Ludowe. Projekt ustawy, znoszącej w Polsce zmianę czasu, zyskał akceptacje wszystkich członków sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Temat jest też dyskutowany w Unii Europejskiej – szczególnie na Węgrzech, Łotwie czy w Niemczech.

Czas jako pierwsi zaczęli zmieniać Niemcy podczas I Wojny Światowej w 1916 roku. W Europie czasu nie zmieniają jedynie Islandia, Rosja i Białoruś.

 

Autor: BSChromy za IAR
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czas, zegar, zegarek, zmiana czasu
Tej nocy przechodzimy na czas zimowy

Większość z nas będzie mogła pospać nieco dłużej. Ale o godzinę dłużej będą też pracować osoby na nocnej zmianie. Ostatnia godzina pracy jest godziną nadliczbową, którą...

Zamknij
RadioOlsztynTV