Osobliwości językowe w pieśniach pasyjnych
Jakie osobliwości językowe znajdziemy w pieśniach pasyjnych? Czy rozumiemy teksty, które powstały w XVI i XVII wieku? Jakiego rodzaju archaizmy powtarzają się w nich najczęściej? O tym porozmawiamy z prof. Mariolą Wołk z Katedry Języka Polskiego UWM w Olsztynie. Posłuchaj audycji Anny Minkiewicz-Zaremby.
W audycji wykorzystano fragment pieśni „Krzyżu Święty” (wykonanie: chór Pasjonata ze Świętajna koło Szczytna)
Tematy i rozmówcy:
1. Pieśni wielkopostne – prof. Mariola Wołk, językoznawczyni z UWM.
2. Cykl „Wielki Słownik Gwarowy” – słówko w gwarze wileńskiej – Anna Adamowicz (dziennikarka i nauczycielka z Wilna znana jako ciotka Franukowa).
3. Cykl „Uwaga, błąd!” – realizowany przez studentów olsztyńskiej polonistyki – Maria Doroszczak o kwestiach związanych z czasownikami „zobaczyć” i „spojrzeć”.
Autor: A. Minkiewicz-Zaremba






























