Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Osiem samorządów z Warmii i Mazur otrzyma pieniądze na poprawę bezpieczeństwa na przejściach

Fot. Fotolia.pl

Samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego z sukcesem walczyły o dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. MSWiA podało wyniki tegorocznego naboru wniosków w ramach programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

6 mln zł trafi do 86 gmin i powiatów w Polsce, które dzięki dofinansowaniu będą mogły poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Chętnych było 3 razy więcej niż możliwości przyznania funduszy.

Wśród gmin, którym udało się je zdobyć jest Zalewo. Pieniądze przeznaczone zostaną na doświetlenie lampami ledowymi 3 przejść dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 519 – zapowiada Rafał Konicz z Urzędu Miejskiego w Zalewie.

To są miejsca, gdzie najczęstszymi użytkownikami są dzieci. […] Gmina przeprowadziła też analizę bezpieczeństwa i otrzymaliśmy materiał z Komendy Powiatowej Policji, potwierdzający, że w ciągu tej drogi wojewódzkiej doszło do kilku wypadków, również z udziałem pieszych.

Na przejściach wciąż dochodzi do wielu tragicznych zdarzeń – dodaje mł.asp.Tomasz Markowski z KWP w Olsztynie.

W pierwszej połowie 2020 roku odnotowaliśmy 39 wypadków wynikających z nieustąpienia pierwszeństwa pieszym. Z kolei z winy pieszych doszło do 24 takich zdarzeń. Analogicznie – w ubiegłym roku wypadków wypadków z udziałem pieszych było o kilkanaście więcej. Cieszy nas to, że te liczby się zmniejszają, jednak wciąż są za duże.

Wiele jednak zależy od tego, czy piesi są widoczni na przejściach. Dzięki dofinansowaniu lepiej będzie ich widać i to w 8 gminach i powiatach z Warmii, Mazur i Powiśla – podkreśla Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nasze województwo uzyskało wsparcie na największą liczbę projektów ex aequo z województwem mazowieckim. To jest 8 projektów. Łączna kwota wynosi ponad 650 tysięcy złotych. Dofinansowanie po 100 tys. zł otrzymają gminy Barczewo i Stawiguda, powiat giżycki, miasto Elbląg, powiat olsztyński, miasto Braniewo. Mniejsze kwoty dofinansowania trafią do Rybna – 35 tysięcy i Zalewa – 24 tysiące zł.

W zeszłorocznej edycji na Warmię i Mazury trafiło niemal 750 tysięcy złotych z programu „Razem bezpieczniej”. Dzięki tym środkom organizowane były m.in. szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, powstały nowe przejścia dla pieszych, a także mobilny park rowerowy.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadki, bezpieczeństwo, projekt, dofinansowanie, Razem bezpieczniej
Sezon wakacyjny dopiero się zaczął, a już doszło do kilku utonięć. Służby apelują o rozsądek

Od początku wakacji na Warmii i Mazurach doszło do czterech utonięć. Służby, które najczęściej pojawiają się jako pierwsze na miejscu zdarzenia to strażacy. Jak mówi st....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV