Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oscary rozdane. „IO” przegrał z „Na Zachodzie bez zmian”. Do kogo trafiły statuetki?

Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Polski film „IO” nie zdobył nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego przyznano niemieckiej produkcji „Na Zachodzie bez zmian”.

Polski reżyser Jerzy Skolimowski od początku nie wierzył, że jego film zdobędzie Oscara.

Film międzynarodowy

Nagroda w kategorii filmu międzynarodowego powędrowała do opowiadającego o I wojnie światowej filmu „Na Zachodzie bez zmian”. Nagrodę odebrał reżyser i współscenarzysta niemieckiego obrazu Edward Berger, który dziękował swoim współpracownikom, przede wszystkim odtwórcy głównej roli Felixowi Krammerowi.

To był twój pierwszy film a niosłeś nas na swoich barkach, jak piórko. Bez ciebie nikogo z nas by tu nie było

– mówił Edward Berger.

Film opowiada o przeżyciach młodego niemieckiego żołnierza na froncie zachodnim podczas pierwszej wojny światowej. „Na Zachodzie bez zmian” zdobył Oscary także w trzech innych kategoriach: za zdjęcia, scenografię i muzykę.

O Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy, poza obrazem niemieckim i polskim filmem „IO”, walczyły także filmy z Argentyny, Belgii i Irlandii.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Michelle Yeoh za rolę w filmie „Wszystko wszędzie naraz” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Wcześniej film został nagrodzony na najlepszą reżyserię, montaż oraz scenariusz. W Dolby Theatre w Los Angeles trwa 95. gala nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Brendan Fraser otrzymał statuetkę Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie „Wieloryb”. ” To film opowiadający o mężczyźnie cierpiącym na poważną otyłość, znajdującym się na marginesie świata. Nauczyciel angielskiego próbuje odbudować więź ze swoją nastoletnią córką.

Najlepszy montaż oraz scenariusz oryginalny

„Wszystko wszędzie naraz” z Oscarem za najlepszą reżyserię. Nagrodę odebrali wspólnie Daniel Kwan i Daniel Scheinert. Film został także wyróżniony za najlepszy montaż oraz scenariusz oryginalny

Najlepszy scenariusz adaptowany

„Women Talking” ze statuetką za najlepszy scenariusz adaptowany.

Dźwięk

W kategorii „dźwięk” zwyciężył „Top Gun: Maverick”.

Piosenka

Najlepszą piosenką okazała się „Naatu Naatu” z filmu „RRR”. To pierwszy w historii utwór nominowany do Oscara pochodzący z indyjskiego filmu.

Najlepsza muzyka

Film „Na Zachodzie bez zmian” nagrodzony Oscarem za najlepszą muzykę. Autorem ścieżki dźwiękowej do obrazu jest Volker Bertelman. To czwarta statuetka dla niemieckiej produkcji.
„Avatar: Istotna wody” otrzymał z kolei nagrodę za najlepsze efekty specjalne. To kontynuacja filmu sprzed 10 lat. Jest opowieścią o rodzinie Jake’a i Neytiri oraz ich staraniach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom mimo tragedii, których wspólnie doświadczają i bitew, które muszą stoczyć, aby przeżyć.

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

„Zaklinacze słoni” ze statuetką Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. To kolejny Oscar dla filmu wyprodukowanego przez Netflix.

Krótkometrażowa animacja

Nagrodę w kategorii krótkometrażowa animacja zdobył „Chłopiec, kret, lis i koń”. Opowiada o tworzeniu się nietypowej więzi pomiędzy czwórką przyjaciół, którzy odkrywają znaczenie dobroci, odwagi i nadziei.

Scenografia

Statuetka za scenografię trafiła do „Na zachodzie bez zmian”.

Charakteryzacja

„Wieloryb” otrzymał Oscara za charakteryzację.

Kostiumy

W kategorii kostiumy laureatem został film „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”.

Zdjęcia

„Na Zachodzie bez zmian” otrzymało drugiego Oscara – w kategorii zdjęcia.

Film dokumentalny

„Nawalny” laureatem Oscara w kategorii film dokumentalny. „Nawalny” w reżyserii Daniela Rohera to film o rosyjskim polityku Aleksieju Nawalnym. Opowiada o człowieku, który przeżył zamach na swoje życie po zatruciu śmiercionośnym środkiem w sierpniu 2020 roku. Pokonał filmy „Wszystko, co żyje”, „Całe to piękno i krew”, „Wulkan miłości” oraz „Dom z drzazg”.

Film krótkometrażowy

„An Irish Goodbye” zdobył Oscara w kategorii film krótkometrażowy. Opowiada o przyjaźni nawiązującej się na nowo w rodzinie, reżyserami obrazu są Tom Berkeley i Ross White. Film pokonał „Ivalu”, „Le Pupiille”, „Night Ride” oraz „The Red Suitcase”.

Najlepszy film animowany

„Guillermo del Toro: Pinokio” z Oscarem za najlepszy film animowany. „Pinokio” w reżyserii Marka Gustafsona i Guillermo del Toro pokonał „Marcela Muszelkę w różowych bucikach”, „Kota w butach: Ostatnie życzenie”, „Morską bestię” oraz „To nie wypada”. Guillermo del Toro przedstawia własną wersję klasycznej powieści Carla Collodiego o drewnianej kukiełce, która magicznie ożywa, aby wlać otuchę w serce pogrążonego w żałobie stolarza imieniem Geppetto. Ten fantazyjny musical w technice animacji poklatkowej opowiada o przygodach Pinokia, który szuka swojego miejsca w świecie.

Aktor i aktorka drugoplanowy

Statuetkę w kategorii aktor drugoplanowy otrzymał Ke Huy Quan, a w kategorii aktorka drugoplanowa laureatką została Jamie Lee Curtis – oboje za role w filmie „Wszystko wszędzie naraz”.

Guillermo Del Toro. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

Jamie Lee Curtis. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

Ruth E. Carter. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

Kartiki Gonsalves i Guneet Monga. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller i Shane Boris. Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

James Friend. Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Michelle Yeoh. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

Michelle Yeoh . Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

Volker Bertelmann. Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Ernestine Hipper i Christian M. Goldbeck . Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller, Shane Boris. Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Edward Berger. Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Paul Rogers, Oscar. Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Ke Huy Quan. Fot. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

Ke Huy Quan, Michelle Yeoh, Brendan Fraser i Jamie Lee Curtis. Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Michelle Yeoh . Fot. EPA/CAROLINE BREHMAN

Michelle Yeoh. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oscar
Noc Oscarów. Czy kręcony na Warmii i Mazurach „IO” ma szansę na statuetkę?

Dzisiejszej nocy w Los Angeles odbędzie się 95. gala nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W  Teatrze Dolby w Hollywood kończą się przygotowania do ceremonii, która zgromadzi przed...

Zamknij
RadioOlsztynTV