Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ornitolodzy przenoszą bocianie gniazda w bezpieczne miejsca

Fot. Krzysztof Mikunda

Przed nadejściem wiosny ornitolodzy przenoszą bocianie gniazda zagrażające bezpieczeństwu budynków na słupy ze specjalnymi platformami.

Projekt ochrony tych ptaków w północno-wschodniej Polsce obejmuje doliny kilku rzek w czterech województwa: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Do tej pory zdjęto i założono 100 gniazd bocianów, a do końca lutego przeniesionych zostanie jeszcze 30. Akcja musi się zakończyć 1 marca, bo wtedy zaczyna się sezon lęgowy ptaków. Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wyjaśnił, że bocianie gniazda przy okazji przenoszenia są ważone i mierzone. Jest to pierwsze na taką skalę działanie w Polsce. Rekordowe gniazdo ważyło prawie tysiąc 200 kilogramów. Średnia waga wynosi około pół tony.

Projekt ochrony bociana białego jest realizowany od sierpnia 2016 roku i potrwa do lipca 2020. Łącznie w tym czasie zostanie zabezpieczonych 300 bocianich gniazd. Z międzynarodowego spisu bociana białego z 2014 roku wynika, że w Polsce jest około 45 tysięcy par lęgowych bocianów. To o 15-20 procent mniej niż 10 lat wcześniej.

 

Autor: PAP
Redakcja: K.Kantor/BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bocian
Ornitolodzy z Warmii, Mazur i Podlasia będą ratować znajdujące się pod ochroną ptaki m.in. orlika krzykliwego, bielika i bociana czarnego

Ornitolodzy chcą się dowiedzieć, dlaczego orliki krzykliwe żerują w nietypowych miejscach, takich jak np. sąsiedztwo domków letniskowych. Badania odbywać się będą na Warmii i Mazurach i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV