Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ornitolodzy policzyli ptaki. Dane nie są optymistyczne

Fot. P. Getka

Działalność rolnicza, osuszanie bagien i terenów podmokłych – to główne przyczyny zmniejszenia populacji wielu gatunków ptaków.

Jak co roku o tej porze ornitolodzy weryfikują listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Jak powiedziała Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zebrane w ten sposób dane nie są optymistyczne:

Mamy aż 47 gatunków ptaków, które są zagrożone. Od początku XX wieku aż 16 gatunków na terenie Polski uznajemy za wymarłe. To są przede wszystkim ptaki krajobrazu rolniczego i przede wszystkim ptaki terenów podmokłych, związanych z wodą. Wiąże się to ze zmianą siedlisk, z osuszaniem bagien, osuszaniem mokradeł czy podmokłych łąk.

W ostatnich latach największe straty odnotowały czajki, rycyki i kraski. Spada liczebność także wodniczki i gawronów. Zmienia się także liczebność ptaków bytujących w miastach – dodała Monika Klimowicz-Kominowska.

Wszyscy pewnie pamiętają ogromny alarm, który podnieśli przyrodnicy 10 lat temu, że bardzo spada nam liczebność wróbli w miastach. To jest trend ogólnoeuropejski. My zaliczyliśmy spadek o 30%, ale w Wielkiej Brytanii wynosi on 80%. To są naprawdę przerażające dane.

Przede wszystkim ubywa wróbli. Wpływ na pogorszenie liczebności poszczególnych gatunków ptaków bytujących w miastach ma przede wszystkim termomodernizacja budynków, a tym samym likwidacja miejsc lęgowych.

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Wróbel
Laureaci „Wyszukiwarki Talentów”

Leszek Wróbel z Pasłęka został pierwszym laureatem "Wyszukiwarki Talentów" w konkursie ogłoszonym blisko rok temu przez Centrum Współpracy Europejskiej Światowid w Elblągu. W konkursie uczestniczyło 34...

Zamknij
RadioOlsztynTV