Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Orfeusz” dla Jarosława Mikołajewskiego

Jurorzy i finaliści 8. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ. Jarosław Mikołajewski – trzeci z prawej. Fot. E. Zdrojkowska

Po raz ósmy już w leśniczówce Pranie wręczono Nagrodę Poetycką im. K.I.Gałczyńskiego ORFEUSZ. Inicjatorem utworzenia nagrody jest dyrektor Muzeum w Praniu, Wojciech Kass. Nagroda przyznawana jest za najlepszy tom poetycki opublikowany w poprzednim roku.

Jarosław Mikołajewski otrzymał ją za tom „Basso continuo”. W laudacji na cześć laureata Orfeusza przewodniczący jury Jarosław Ławski napisał m.in.:

Jarosław Mikołajewski, w odsłonach z tomu „Basso continuo” i wcześniejszych, uprawia poezję, tak ją nazwijmy, piękniej i niepokojącej nieokreśloności. Słowo – wsparte paradoksem, inkantacją, powtórzeniem rytmicznym – jest tu unoszone przez głębokie, dominujące przesłanie egzystencjalne. (…) jakkolwiek na to patrzeć, solą tych wszystkich wierszy jest miłość: miłość zdradzona, zaznana, pragniona, czekana i doczekana, wyręczona przez niemiłość i spełniona do niemożliwości. Po prostu miłość. Mikołajewski kusi… „ulegaj burzom/ stawaj pod drzewami.

W audycji Ewy Zdrojkowskiej rozmowa z Jarosławem Mikołajewskim i przewodniczącym jury prof. Jarosławem Ławskim, który odpowiada na pytanie o trudność wyboru.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Autor: E. Zdrojkowska
Redakcja: A. Dybcio

PRZECZYTAJ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
To historyczny dzień w dziejach Olsztyna. Dziś uroczyście otwarto ostatni odcinek południowej obwodnicy Olsztyna

Od dziś kierowcy mogą korzystać z całej południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51. Otwarcia ostatniego brakującego odcinka tej trasy, pomiędzy węzłami Olsztyn Południe i...

Zamknij
RadioOlsztynTV