Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Opieka koordynowana w POZ. Jakie mają być korzyści dla pacjentów?

Diagnostyka najczęstszych schorzeń u lekarza POZ, wystawianie skierowań zarezerwowanych do tej pory dla specjalisty – to główne założenia opieki koordynowanej, wprowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia.

Około 30 placówek z całego kraju zawarło umowy na świadczenie opieki koordynowanej w POZ, wnioski złożyło około 100.

Opieka koordynowana daje więcej możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ, który ją prowadzi, w sytuacjach medycznie uzasadnionych może zlecić pacjentom badania, zarezerwowane do tej pory tylko dla lekarza specjalisty. Leczenie ma uwzględniać także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą.

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, cukrzycy, chorób płuc i endokrynologii, bo to na nie – jak uzasadnia MZ – najczęściej chorują Polacy. Lekarz POZ przeprowadzi kompleksową poradę, podczas której ustali indywidualny plan leczenia.

Nie jest to tylko fundamentalna czy rewolucyjna zmiana ze względu na zakres, ale także z uwagi na możliwy wpływ na cały sektor. Opieka koordynowana może bardzo poważnie zmienić strukturę punktów POZ w Polsce. Punkty, które nie będą w stanie zagwarantować rozwiązań z zakresu opieki koordynowanej, mogą nie być za kilka lat wybierane przez pacjentów

– ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wskazał, że pacjent, mając do wyboru przychodnię, w której może załatwić wiele spraw, w której lekarz rozstrzygnie za niego pewne rzeczy, zwalniając z konieczności wizyt u wielu specjalistów, i placówkę bez takiej opcji, dokona jednoznacznego wyboru.

Rynek, a właściwie pacjent, swoimi nogami, wymusi zmiany

– dodał.

Minister podał, że umowę na świadczenie koordynowanej opieki zawarło dotąd blisko 30 placówek, a wniosków złożono ok. 100.

Szef MZ zwrócił uwagę, że liczba ta, jeszcze niezbyt duża, wynika m.in. „z pewnego oczekiwania świadczeniodawców, co będzie po pierwszym stycznia, jakie będą nowe warunki aneksów między NFZ, a przede wszystkim Porozumieniem Zielonogórskim.

Ale to też jest czas na dostosowanie się do nowych realiów opieki koordynowanej. Rozmowy ze specjalistami, powołanie koordynatora, opracowanie logistyki obsługi pacjenta – na te rzeczy potrzeba trochę czasu

– wskazał minister.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG; EKG wysiłkowe; Holter EKG (24, 48, 72 godz.); USG Doppler naczyń kończyn dolnych oraz echo serca. Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista.

Autor: K. Lechowicz-Dyl (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, leczenie, POZ
Od 1 listopada nowe refundowane leki w dermatologii dla dzieci i młodzieży

Od 1 listopada będą nowe refundowane leki dla dzieci i młodzieży w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Dotychczasowy program lekowy dotyczył tylko pacjentów dorosłych powyżej 18. roku...

Zamknij
RadioOlsztynTV