Olsztyńskie Amazonki świętują jubileusz istnienia
Olsztyńskie Towarzystwo Amazonki świętuje jubileusz 30-lecia. Uroczyste obchody tej rocznicy odbyły się w Urzędzie Miasta w Olsztynie.
Podczas uroczystości Amazonki odebrały nagrody za uczestnictwo w wolontariacie. Wśród nagrodzonych między innymi Iwona Hiszpańska, która powiedziała, że bardzo ważne jest wzajemne wsparcie.
Organizacja nas wspiera w tych trudnych czasach. To kobiety, które warto było poznać mimo tych ciężkich chwil.
– Kobiety powinny się regularnie badać – podkreśliła nagrodzona podczas jubileuszowej uroczystości Grażyna Rydelska.
Chodziłam do ginekologa i on pilnował. Dzięki temu rak nie rozwinął się bardzo dużo. Jestem wdzięczna temu człowiekowi. Trzeba się badać w każdym wieku. Jak wychodziłam po operacji, to 15-letnia dziewczyna miała. Trzeba się po prostu pilnować, do lekarzy chodzić.
Rolą Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki” jest także wolontariat w szpitalach, wspieranie kobiet po diagnozie i po operacji i zarażanie optymizmem – wyjaśniła Barbara Konarzewska, wiceprezeska towarzystwa.
To nie jest koniec świata, to się leczy – jestem tego przykładem. Mimo tego że po 10 latach miałam tzw. powtórkę z rozrywki, ale ja się rano budzę, mam dla kogo żyć. Jeszcze czekam na prawnuki i to mnie trzyma przy życiu.
W Olsztyńskim Towarzystwie „Amazonki” działa 145 pań
– Rak piersi przestał już być tematem tabu i dajemy wsparcie kobietom po mastektomii – dodała Katarzyna Konecko z olsztyńskiego stowarzyszenia.
Środowisko się zmienia, bo wszystko się zmienia, my jesteśmy coraz starsze, też są pewnego rodzaju ograniczenia. Niemniej jednak duch i potrzeba niesienia pomocy wzajemnej – a widzimy, jak to się dzieje, to się dzieje na naszych oczach – jest wielka.
Olsztyńskie Towarzystwo Amazonki drukuje foldery i broszury, które uczą samobadania piersi i dbania o własne zdrowie. Amazonki zabiegają też o możliwość prowadzenia rehabilitacji psychofizycznej nie tylko w pierwszym okresie po zabiegu, lecz również w późniejszych latach – w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Autor: M. Kwiatkowska/A. Skrago
Redakcja: K. Ośko