Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński rysownik laureatem konkursu na pokojowe wykorzystanie energii jądrowej

Zbigniew Piszczako. Fot. Mateusz Kossakowski

Sukces olsztyńskiego rysownika i karykaturzysty. Zbigniew Piszczako został laureatem Grand Prix międzynarodowego konkursu zatytułowanego „Albert Einstein. Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej”.

Na konkurs wpłynęły prace autorów z 52 krajów. Został zorganizowany z okazji jubileuszu 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Albertowi Einsteinowi. Naukowiec formalnie nie otrzymał nagrody za Teorię Względności i wzór E=mc2, z czego jest najbardziej znany, lecz za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Idea konkursu odnosi się do naukowego dorobku Alberta Einsteina oraz jego społecznej działalności na rzecz pokoju.

Zbigniew Piszczako został nagrodzony Grand Prix za pracę „Kroplówka”.

Nagrodzona praca i autoportret artysty

W kategorii „Albert Einstein” pierwsze miejsce zdobył Marco D’Agostino z Włoch, drugie Grzegorz Szumowski z Polski, a trzecie Walter Toscano z Peru.

W kategorii „Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej” pierwsze miejsce zdobył Paweł Kuczyński z Polski za pracę „Atom”. Drugą lokatę zajął inny Polak Maciej Trzepałka za pracę „Energia”. Trzeci był Mello Silvano z Brazylii „Equation for Peace”.

O nagrody walczyły 692 prace 376 autorów z 52 krajów. Organizatorem konkursu była Fundacja Festiwalu Satyry Europejskiej „Koziołki” we współpracy z Narodowym Centrum Badań Jądrowych i pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zbigniew Piszczako jest współzałożycielem Stowarzyszenia Aktywnej Satyry i członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie. Rysuje do prasy od 1986 roku. Oprócz tytułów regionalnych na swoim koncie ma współpracę m.in. z tygodnikiem Wprost, Super Expressem, Piłką Nożną, Twoim Weekendem czy Gilotyną. Nagradzany także na konkursach rysunku satyrycznego. Jest pomysłodawcą Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, obecnie trwa już 4. edycja konkursu, organizowana przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

>>> TU znajdziesz więcej informacji o konkursie

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

Więcej w nagroda, konkurs, rysunek, Grand Prix, Zbigniew Piszczako, Albert Einstein
16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana nagrodzona za „ofiarną służbę na granicy”

16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. króla Kazimierza Jagiellończyka, Żandarmeria Wojskowa i Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach - to laureaci tegorocznej nagrody Benemerenti przyznawanej przez Ordynariat...

Zamknij
RadioOlsztynTV