Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński OBN w gronie pięciu instytucji badających dzieje Ziem Zachodnich i Północnych

Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie. Fot. Radio Olsztyn

W Warszawie zainaugurowała działalność Sieć Ziem Zachodnich i Północnych.

Jest to, realizowany pod auspicjami ministra kultury i dziedzictwa narodowego, program współpracy pięciu instytucji zajmujących się powojennymi dziejami tych terenów kraju. Wśród nich jest Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego z Olsztyna.

Projekt ma prezentować dorobek obszarów, które zostały przyłączone w Polski po zakończeniu II Wojny Światowej. W ramach programu badawczego w internetowym czasopiśmie „Rocznik ziem zachodnich” będzie publikowanych kilkadziesiąt artykułów naukowych i recenzji. Powstanie także mobilna wystawa pt. Wrastanie – Ziemie Zachodnie i Północne – początek”. Ekspozycja odwiedzi kilkanaście miast w Polsce.

Posłuchaj relacji Witolda Banacha

Oprócz Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie powojenną historię badać będą także: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia, Instytut Zachodni z Poznania, Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski z Opola z Centrum Dialogu Przełomy – Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Czytelnia w Ośrodku Badań Naukowych im. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie. Fot. Radio Olsztyn

(IAR/KKantor/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sieć, historia, wojna, OBN, Ośrodek Badań Naukowych
Co się wydarzyło w Małszewie 21 stycznia 1945 roku?

Jadąc z Małszewa do Łajsu przetniemy piękny stary las. Tuż za Tatarskim Szlakiem bystre oko dostrzeże między drzewami krzyże. Przy nich znicze, odnowione nagrobki. Na większości...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV