Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński IPN odnowił grób weterana spod Monte Cassino

Fot. IPN Delegatura w Olsztynie

Instytut Pamięci Narodowej odnowił grób weterana walk o Monte Cassino Franciszka Junaszko, znajdujący się na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim. Podczas sobotniej uroczystości oddano hołd wszystkim walczącym o to wzgórze.

Franciszek Junaszko w 1988 roku został pochowany na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim. Grób Junaszki wymagał odnowienia, a prace te sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

W sobotę podczas uroczystości przy grobie weterana oddano hołd nie tylko Junaszce, ale wszystkim bohaterom walk o Monte Cassino.

Jak przekazał Łukasz Czechyra z olsztyńskiego IPN, Franciszek Junaszko urodził się 10 lutego 1905 r. w miejscowości Graużyszki w powiecie oszmiańskim (woj. wileńskie). Jako żołnierz 5. Batalionu KOP „Łużki” brał udział w wojnie obronnej 1939 r. Aresztowany w grudniu 1939 r., przebywał m.in. w łagrze Workutłag. W wyniku układu Sikorski-Majski został zwolniony z obozu, udało mu się dotrzeć do miejsca rekrutacji do Armii Polskiej w ZSRS. Jako weteran walk o Monte Cassino otrzymał Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino nr 5930 oraz liczne odznaczenia polskie i brytyjskie. Po wojnie wrócił do Polski, zamieszkał w Lidzbarku Warmińskim. Zmarł 11 czerwca 1988 r.

W tym roku przypada 80. rocznica bitwy o Monte Cassino. Walki o kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień, tzw. Linii Gustawa, rozpoczęły się w styczniu 1944 r. Przez cztery miesiące krwawych starć nie udało się zdobyć wzgórza. Nocą z 11 na 12 maja do boju weszli żołnierze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, którzy 18 maja nad gruzami klasztoru zawiesili polską flagę.

Fot. IPN Delegatura w Olsztynie

Fot. IPN Delegatura w Olsztynie

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w IPN, grób, Franciszek Junaszko
„To byli bohaterowie”. Olsztyn uczcił pamięć żołnierzy wyklętych

Przy pomniku Armii Krajowej w Olsztynie uczczono pamięć żołnierzy wyklętych. Miejskie uroczystości zgromadziły samorządowców, uczniów, przedstawicieli służb i organizacji kombatanckich. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV