Olsztyński „Budzik” pomaga dorosłym pacjentom w śpiączce
To jedyna taka klinika w Polsce i już wiadomo, że po niej powstaną kolejne. W olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim uroczyście otwarto oddział wybudzeń ze śpiączki dla dorosłych.
– Taki ośrodek jest koniczny, abyśmy mogli odszukać tych, którym można pomóc i o, których trzeba walczyć. Często znajdujemy pacjentów, który są w domach i zakładach opiekuńczo-leczniczych (…) bez żadnej terapii – mówił dyrektor szpitala Łukasz Grabarczyk.
Kierujący pracami nad wybudzaniem ze śpiączki profesor Wojciech Maksymowicz, przypominał, że pomysł stworzenia budzika dla dorosłych zrodził się kilka lat temu. – Do Budzika dla dzieci składano podania w sprawie osób, które skończyły 18 lat i to był pierwszy moment silnych refleksji, a potem zainteresowali się tym także inny – mówił.
W uroczystym otwarciu olsztyńskiej kliniki wzięła udział aktorka Ewa Błaszczyk, prowadząca również Fundację A kogo?. Fundacja finansowo pomogła przy tworzeniu olsztyńskiego oddziału. Ewa Błaszczyk przekonywała, że każdy może pomóc w finansowaniu Budzika.
Jednym z pomysłodawców Budzika dla dorosłych był ksiądz Henryk Błaszczyk. Jak mówił, termin otwarcia oddziału nie był przypadkowy. – Kiedy ktoś nie wrócił do domu i został w śpiączce, a nad nim pochylą się najbliżsi oraz specjaliści z neuro-rehabilitacji to jest Boże Narodzenie. Kiedy on będzie mógł wziąć kubek do ręki i sam napić się wody to będzie Boże Narodzenie , i właśnie dlatego prosiłem pana profesora Maksymowicza, żebyśmy zrobili coś takiego, co jest misterium życia – wyjaśnił ksiądz Henryk Błaszczyk.
Neurochirurdzy z olsztyńskiego szpitala uniwersyteckiego zasłynęli w ostatnim czasie skutecznymi wybudzeniami ze śpiączki. Z jednym z nich Ewa Błaszczyk spotkała się podczas otwarcia Budzika dla dorosłych.
Profesor Wojciech Maksymowicz wyjaśnił, że do olsztyńskiej kliniki przyjmowani są pacjenci, którzy zapadli w śpiączkę w wyniku urazu głowy nie dłużej niż przed rokiem lub nie dłużej niż pół roku w przypadku zapadnięcia w śpiączkę z innego powodu.
Pierwszy w Polsce Budzik dla dorosłych ma 8 łóżek. W tej chwili na oddziale szpitala uniwersyteckiego przebywa czterech pacjentów.
(msw/bsc)