Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Milionowe straty po pożarze w olsztyńskiej spalarni. „Akcja była dosyć trudna”

Fot. M. Rutynowski

Na 50 milionów złotych wyceniono wstępne straty po nocnym pożarze w nowoczesnej spalarni odpadów przy ulicy Bublewicza w Olsztynie. W jednym z silosów zapalił się niedogaszony popiół.

Akcja nie była łatwa, ponieważ popiół trzeba było wybierać na zewnątrz i dopiero tam go gasić. W akcji uczestniczyło kilkudziesięciu strażaków.

Zapalił się jeden z silosów, w którym gromadził się popiół. Na miejsce zadysponowano zastępy straży pożarnej z komendy miejskiej PSP w Olsztynie. Akcja gaśnicza była dosyć trudna. Przy pomocy dwóch prądów wody strażacy ugasili pożar. Zarządca obiektu oszacował wstępne straty na 50 milionów złotych

– relacjonował Radiu Olsztyn rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków mł. bryg. Grzegorz Różański.

Ratownicy przebadali na miejscu dwie osoby. Na szczęście nie wymagały hospitalizacji. Przyczyny i okoliczności pożaru będą wyjaśniali eksperci.

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów rozpoczęła próbny rozruch w połowie grudnia. Wybudowała ją prywatna firma Dobra Energia dla Olsztyna, która przez 25 lat będzie nią zarządzać. Cała instalacja kosztowała ponad 800 milionów złotych.

Docelowo z 15 ton odpadów w ciągu godziny będzie wytwarzał 30 megawatów mocy cieplnej i prawie 10 megawatów prądu. Spalarnia ma przetwarzać 100 tysięcy ton odpadów rocznie, a całą mocą ma ruszyć w czerwcu.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: K. Kantor/P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w ogień, pożar, Olsztyn, śmieci, spalarnia, uwaga
Rolnicy będą protestować w Olsztynie. Paraliż centrum miasta

We wtorek rolnicy ponownie wyjadą na drogi w całym kraju. Tym razem protest nie ominie stolicy Warmii i Mazur. Sprzeciwiają się napływowi artykułów rolno-spożywczych zza wschodniej...

Zamknij
RadioOlsztynTV