Olsztyńska Solidarność. Miejska gra mobilna uczy historii
Olsztyńska Solidarność – to nowa gra miejska na smartfony. Jako pierwsi, pod okiem pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, skorzystali z niej uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. To szkoła, której absolwentem był śp. Marcin Antonowicz.
Pierwszy raz z gry mobilnej Olsztyńska Solidarność uczniowie skorzystali po uroczystym apelu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Z gry można skorzystać instalując na swój telefon aplikację ActionTrack.
Podczas terenowej rozgrywki gracze odwiedzą kilkanaście miejsc związanych z olsztyńską Solidarnością. To między innymi: dawna siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego przy ul. Dąbrowszczaków, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, Urząd Wojewódzki, plac Solidarności czy Olsztyńskie Zakłady Graficzne. Gracze rozwiązują zadania, a także zapoznają się z materiałami – informacjami i zdjęciami archiwalnymi – dotyczącymi Solidarności w Olsztynie.
Skanujemy kod QR za pomocą telefonu w aplikacji ActionTrack. To furtka do tego, żebyśmy mogli poznać całą historię olsztyńskiej Solidarności
– powiedziała Radiu Olsztyn Karolina Retkowicz, edukator Instytutu Pamięci Narodowej.
To żywa lekcja historii w terenie. Pozwala na zobaczenie miejsc, obok których młodzi ludzie przechodzą codziennie. Często nie mają jednak świadomości, że tam wydarzyły się rzeczy ważne
– dodał dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.
Trasa liczy około 3 kilometrów i do jej pokonania potrzeba około 90 minut.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świekowska-Chromy
Licealiści z Olsztyna uczcili Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego