Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńska skarbówka i ABW rozpracowały gang

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się oszustwami podatkowymi. Fot. ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne dwie osoby, które wyłudzały podatek VAT, handlując sprzętem elektronicznym.

Śledztwo trwa już ponad rok, a materiały dowodowe zbierane są w kilku krajach. Proceder rozpracowuje międzynarodowa grupa śledcza, w skład której poza Polakami wchodzą Holendrzy, Czesi i Niemcy. Sprawa prowadzona jest we współpracy m.in. z Urzędem Kontroli Skarbowej w Olsztynie, specjalizującym się w ujawnianiu nieprawidłowości w zakresie podatku VAT w branży elektronicznej.

O zatrzymaniu dwóch osób i ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące poinformował rzecznik prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Maciej Karczyński.

ABW
00:00 / 00:00

Rzecznik ABW dodał, że straty Skarbu Państwa w wyniku działalności grupy sięgają prawie 100 mln zł. W tej sprawie zarzuty usłyszało już 9 osób. Grozi im do 15 lat więzienia.

Naczelnik wydziału śledczego w olsztyńskiej Prokuraturze Okręgowej Piotr Miszczak powiedział, że zatrzymane osoby są Polakami i mieszkali poza Warmią i Mazurami. W ocenie prokuratora Miszczaka śledztwo w tej sprawie potrwa jeszcze długo, ze względu na potrzebę szerokiej pomocy prawnej z wielu krajów. Śledczy zaangażowani w to postępowanie zabezpieczyli dotąd około 18 milionów złotych na rachunkach bankowych „podejrzanych” firm.

Sprawa jest określana jako rozwojowa i wielowątkowa.

 

(gol/as/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w abw, VAT
Do budżetu Elbląga wróci ponad 3,5 miliona złotych

Miasto odzyskało podatek VAT, który zapłaciło przy realizacji Centrum Rekreacji Wodnej, Cmentarza Komunalnego Dębica oraz modernizacji Targowiska Miejskiego. Pomogła w tym wynajęta przez ratusz firma doradztwa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV