Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńscy sędziowie pytają o nominacje KRS

Budynek sądu okręgowego w Olsztynie. fot. Przemysław Getka

Sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie w IX. Wydziale Cywilnym Odwoławczym skierowali do Sądu Najwyższego siedem pytań prawnych, w których pytają, czy orzeczenia wydane przez sędziów nominowanych przez nową KRS są ważne.

Sprawy dotyczą zażaleń od orzeczeń wydanych przez sądy rejonowe w Bartoszycach, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim i Nidzicy. Przypomnijmy, że wcześniej sędzia Paweł Juszczyszyn delegowany do tego wydziału z Sądu Rejonowego w Olsztynie, zażądał ujawnienia list poparcia do nowej KRS, rozpoznając sprawę, w której wyrok w pierwszej instancji wydał sąd w Lidzbarku Warmińskim, a orzekał tam sędzia, którego kandydatura została przekazana prezydentowi przez nową KRS.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski nadmienił, że Sąd Okręgowy w Olsztynie zadał pytania prawne zanim zapadło orzeczenie Sądu Najwyższego, Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z dnia 8 stycznia 2020 r. W tym orzeczeniu Izba stwierdziła, że wszystkie dokonane do tej pory powołania sędziów, którzy wygrali konkurs przed obecną KRS, są niepodważalne.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sędziowie, sąd okręgowy, KRS
Minął termin zawieszenia Pawła Juszczyszyna w orzekaniu. Prezes sądu w Olsztynie: dziś i jutro sędzia ma usprawiedliwioną nieobecność

Sędzia Paweł Juszczyszyn w poniedziałek i wtorek nie będzie pracował, ma usprawiedliwioną nieobecność w pracy - poinformował prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki. W poniedziałek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV