Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńscy naukowcy wśród najlepszych na świecie. Uniwersytet Stanforda opublikował doroczny raport

21 olsztyńskich naukowców znalazło się w rankingu TOP 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Ranking TOP 2% jest opracowywany przez Uniwersytet Stanforda w Stanach Zjednoczonych we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies.

Zestawienie objęło ponad 100 tys. badaczek i badaczy z całego świata. Naukowcy zostali podzieleni są na 22 dziedziny naukowe i 176 dyscyplin. Na liście znalazło się 8 naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie oraz 13 z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Prof. Andrzej Siwicki, kierownik Katedry Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na liście Uniwersytetu Stanforda pojawił się kolejny raz.

Przede wszystkim nasza katedra zajmuje się doskonaleniem metod ochrony zdrowia ryb, a przez to ochrony zdrowia człowieka. Badania dotyczą przede wszystkim stosowania naturalnych biopreparatów w leczeniu chorób wirusowych i bakteryjnych w celu eliminacji antybiotyków i innych chemioterapeutyków. To się przekłada od razu na zdrową żywność

– mówił w rozmowie z Radiem Olsztyn.

00:00 / 00:00

To tylko jeden z zakresów badań Katedry Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM. Dotyczą one również szczepionek i autoszczepionek przy chorobach bakteryjnych. Prowadzone są również po to, by wyeliminować antybiotyki podczas leczenia. Kolejnymi prowadzonymi badaniami są poszukiwania nowych możliwości w zakresie produkcji środków dezynfekcyjnych.

 

Na liście wyróżnionych naukowców jest też prof. Lech Polkowski, kierownik Katedry Metod Matematycznych Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM. Jest też autorem np. teorii granulowania wiedzy i teorii sterowania robotami mobilnymi. Najlepsze prace prof. Polkowskiego w dziedzinie wnioskowania aproksymatywnego i zbiorów przybliżonych są cytowane ponad 1000 razy każda.

Najpierw zajmowałem się matematyką, później informatyką. Początkowo była to teoria systemów decyzyjnych. Włączyłem się w prace zespołu prof. Pawlaka

– wyjaśnił.

00:00 / 00:00

Ponownie na liście pojawiła się dr hab. inż. Magdalena Zielińska, prof. UWM z Katedry Inżynierii Systemów na Wydziale Nauk Technicznych. Zajmuje się suszarnictwem materiałów biologicznych.

Są to przede wszystkim owoce, warzywa lub materiały, które mają grubą skórkę na powierzchni, która utrudnia zjawiska wymiany ciepła. Staramy się używać różnych źródeł ciepła. Suszenie kojarzy się z używaniem gorącego powietrza. My używamy np. pary przegrzanej, mikrofal, ultradźwięków i promieni podczerwieni.

00:00 / 00:00

Niektóre z badań Magdaleny Zielińskiej mają charakter wdrożeniowy. Z efektów jej prac korzysta się np. w Chinach. Badaczka szeroko współpracuje z podmiotami właśnie w Chinach, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i na przykład Norwegii.

 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie został umieszczony przez Fundację „Perspektywy” na 31. miejscu wśród wszystkich uczelni w Polsce i na 10. wśród uniwersytetów. UWM pod względem prestiżu zajmuje 21. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni, innowacyjności oraz potencjału naukowego – 25., a warunków kształcenia – 7. miejsce w Polsce.

W rankingu Uniwersytetu Stanforda znalazło się też 8 naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, m.in. dr hab. Agnieszka Wacławik.

Celem moich badań jest zrozumienie sekwencji zdarzeń na poziomie komórkowym i molekularnym podczas newralgicznych etapów ciąży

– powiedziała Radiu Olsztyn.

00:00 / 00:00

Ranking podzielony jest na dwie listy. Pierwsza obejmuje dorobek naukowy z całego okresu pracy zawodowej naukowca, a druga dotyczy wyłącznie jednego roku – 2020.

Sprawdź listę wyróżnionych z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Sprawdź listę wyróżnionych z Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Wilno, fot. Sławomir Ostrowski
Dostępna jest publikacja, która poszerzy wiedzę o zasłużonych dla niepodległości. Autorami są wybitni historycy

Bezkresy Niepodległej - tak zatytułowany jest biuletyn okolicznościowy przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej. To publikacja mająca szerzyć wiedzę o osobach walczących w różny...

Zamknij
RadioOlsztynTV