Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit: umowy o współpracy naszych samorządów z Rosją powinny być wypowiedziane

Konferencja Prawa i Sprawiedliwości dotycząca sytuacji na Ukrainie. Fot. Dorota Grzymska

Wszelkie umowy o współpracy naszych samorządów z Federacją Rosyjską powinny być wypowiedziane – uważają lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości.

Jerzy Szmit, szef olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości przekonuje, że jeżeli wymaga się od wielkich instytucji międzynarodowych sankcji, to również powinniśmy tego wymagać od naszych władz samorządowych.

W sejmiku województwa są liczne porozumienia, które trzeba zawiesić. Sejmik powinien też przyjąć uchwałę, w której poprze decyzję rządu o nieprzedłużeniu małego ruchu granicznego

– dodał Jerzy Szmit.

W sprawie zerwania umów działacze partii zwrócą się także do prezydenta Olsztyna. Radosław Nojman, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta przekonuje, że należy zawiesić także partnerskie relacje z Federacją Rosyjską.

Napad na zaprzyjaźnionego sąsiada
Działacze Prawa i Sprawiedliwości z Warmii i Mazur potępili agresję Rosji na Ukrainę. Jerzy Szmit przypomniał, że jego partia nigdy nie uznała aneksji Krymu oraz zajęcia Donbasu i Ługańska oraz przestrzegała przed wiązaniem się z Rosją, szczególnie w województwie warmińsko-mazurskim. Wywołana przez Rosję wojna to napad na zaprzyjaźnionego sąsiada, dlatego zawsze może liczyć na wsparcie – dodał Jerzy Szmit.

Pomoc dla uchodźców
Radni Sejmiku Województwa z klubu Prawa i Sprawiedliwości zwierają szyki, by pomóc uchodźcom z Ukrainy. Bożena Ulewicz, która reprezentuje także Akcję Katolicka Archidiecezji Warmińskiej poinformowała o decyzji udostępnienia w lecie ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych w Kruzach dla rodzin ukraińskich z niepełnosprawnymi dziećmi.

Radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Rudnik, który jest także szefem ochotniczych hufców pracy poinformował, że instytucja ta przygotowała dla uchodźców dwa ośrodki w Mrągowie i Pasłęku.

Z kolei radny wojewódzki klubu PiS Patryk Kozłowski przyznał, że powiat działdowski ma już bazę lokali i wciąż zgłaszają się indywidualne osoby, które chcą przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy. W poniedziałek zbierze się sztab kryzysowy, by skoordynować działania.

Autor: D.Grzymska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, PiS
Olga Semeniuk: nie ma żadnego zagrożenia w realizacji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Wyrównywanie szans to nasze główne zadanie - powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. W tym tygodniu rząd podzielił pieniądze z...

Zamknij
RadioOlsztynTV